Free songs
Domů / Novinky / Cejn siný
Cejn siný

Cejn siný

Cejn siný se na většině našeho území nevyskytuje, setkat se s ním dá leda na jihu Moravy v dunajském povodí, kde je však loven jen minimálně. Daleko hojnější je na Slovensku v povodí Dunaje a leckde ve východní Evropě, kde je někdy i průmyslově lovený.

Žije hlavně v nížinných řekách nebo ve stojatých vodách a živí se převážně planktonem, v případě nutnosti stravou rostlinnou, potravu přijímá jen ve světlé části dne, hlavně v ranních a večerních hodinách.

Ve srovnání s ostatními cejny má nejplošší tělo s čistě stříbřitými boky, jemnější šupiny, mnohem výše postavená spodní ústa na krátké tupé hlavě a pokud bychom ho porovnali s jeho příbuzným cejnem velkým, je nižší a má delší řitní ploutev.

Dožívá se zpravidla maximálně devíti let, ve východní Evropě i více, dorůstá dvaceti až pětatřiceti, vyjímečně i více než pětačtyřiceti centimetrů a až půl, vyjímečně ale i více než jednoho kilogramu. To v závislosti na dostatku potravy, v souvislosti s níž může růst vcelku rychle nebo naopak tvořit zakrslou populaci rostoucí velice pomalu.
Jako všichni cejni žije i tento v hejnech, jež spolu v teplém období roku migrují za potravou a v zimě přezimují.

K pohlavnímu dospívání dochází ve třetím nebo čtvrtém roce života, samice obvykle dospívají později, ke tření docházívá v dubnu nebo květnu na mělčině poblíž břehu, kde jsou jikry kladeny na zatopenou vegetaci, k výtěru však může dojít i v řekách na kamenité dno. Jikernačka mívá obvykle od deseti do čtyřiceti tisíc jiker, vyjímečně ale i přes sto tisíc.

Nahoru