Free songs
Domů / Novinky / Hrouzek dlouhovousý
Hrouzek dlouhovousý

Hrouzek dlouhovousý

Hrouzek dlouhovousý se od svého hrouzčího příbuzenstva odlišuje natolik, že se dá určit hned na první pohled.

Jeho dlouhé vousky dosahují totiž až na úroveň skřelí, ploutve má v poměru ke svému tělu neobvykle větší než ostatní hrouzci, oči má posunuté více k temenu hlavy, jeho ocasní násadec je v průřezu kulatý a hrdlo je pokryté šupinami. Co se potom barvy týká, jedná se o kombinaci světlých a tmavých ploch, jež vytvářejí několik pruhů táhnoucích se od hřbetu až do poloviny boků, jeho maskovací barva je podobná kamenitému podkladu řek, v nichž zpravidla žije. Na rozdíl od hrouzka obecného je menší a štíhlejší, běžně dosahuje jen sedmi až deseti centimetrů a čtyř až deseti gramů, obvyklá maximální velikost je pak mírně přes jedenáct centimetrů.

Žije v povodí Dunaje, od jihu Německa přes Rakousko a Slovensko směrem na východ, jiným hrouzkům podobně u dna tekoucích vod, ovšem jenom a pouze v čistých podhorských řekách v úsecích se silným proudem, který už jiným hrouzkům nevyhovuje.

V Čechách se s největší pravděpodobností nevyskytuje, teoreticky by se mohl snad objevit jen na hranicích se Slovenskem, kde byl zaregistrován ve slovenském úseku řeky Vláry.

Hrouzek dlouhovousý žije pravděpodobně nejvýše něco přes čtyři roky, teoreticky i let pět, přesnější data o jeho věku však k dispozici nejsou, stejně jako se dosud tápe i v otázce jeho potravy, v níž zřejmě budou převažovat vodní bezobratlí nebo porosty rozsivek na kamenech na dně vody. Málo se ví i o jeho rozmnožování, v Rumunsku se tře údajně v období od května do června.

Člověku je užitečný snad leda tím, že svou choulostivostí indikuje čistotu vodních toků, v nichž žije.

Nahoru