Free songs
Domů / Ptáci / Jak správně krmit ptáky v zimě?
Jak správně krmit ptáky v zimě?

Jak správně krmit ptáky v zimě?

Mnoho druhů ptáků odlétá na zimu do teplých krajů a na jaře se opět vrátí. Na podzim sice zpěv slýcháme o dost méně, ale někteří opeřenci tu zůstávají a v mrazech často živoří při čekání na jaro. Jejich správným krmením jim můžete kruté podmínky zmírnit a zimu zpříjemnit. V krmítku se může vystřídat až třicet druhů ptáků. Pořízením krmítka máte postaráno o krásnou podívanou.

Kam umístit krmítko

Krmítko může být téměř kdekoliv. Zavěšené na stromě nebo nebo postavené na parapetu. Kvůli kočkám je ideální zavěšení 1,5 m nad zemí a minimálně 2 m od dalšího stromu. Důležitá je velká stříška na krmítku, musí přesahovat dno. Chrání krmení před deštěm a sněhem. Jídlo tak nenavlhne a nezačne plesnivět. Krmítko pravidelně čistěte od zbytků.

Čím krmit

Ve zverimexu zakoupíte již připravené směsi pro opeřence do krmítek. Sýkorky-koňadra, modřinka, uhelníček nebo také strakapoud a brhlík si nejvíce pochutnají na semenech slunečnice. Pochutnají si také na jádrech různých ořechů. K nim můžete přisypat mák, ovesné vločky, len, řepku, pšenici nebo proso. Někteří si pochutnají na strouhané mrkvi nebo bramboře.

Po stromě rozvěste jablka, sušené plody bobulovin nebo lojové koule. Na ně jistě nalákáte kosi a drozdi.

Pokud použijete pečivo, důkladně ho usušte a zbavte soli. Sůl je pro ptáky nebezpečná. Pečivo mají rádi vrabci polní i domácí.

Když nějaké krmení z krmítka vypadne, ničemu to nevadí. Některé druhy ptáků se živí zobáním ze země a o popadanou potravu se jistě postarají.

Nikdy do krmítka nedávejte zbytky z kuchyně. Ptáka může nevhodná strava zabít, proto do krmítka nikdy nepatří těstoviny, nic kořeněného nebo slaného a zkaženého.

Kdy s krmením začít?

S krmením můžete začít již od začátku listopadu do konce března. Podávejte menší dávky pravidelně. Pokud hodně přituhne nebo přijde velká sněhová nadílka, dávky zvyšte.

 

 

Nahoru