Nejen alergici si určitě zamilují činčily a to díky jejich půvabu, milé povaze a chytrosti. Jsou to zvířátka velmi společenská a můžeme je chovat i v panelovém domě, kde jim pobyt velmi svědčí. V minulosti byly činčily chovány především pro svoji kožešinu, postupem času se však staly domácími mazlíčky.
Základní informace o činčilách
Jedná se o velmi inteligentního živočicha, jehož domovinou jsou hory Jižní Ameriky. Vyskytuje se v různých barevných variantách – bílá, béžová, černá nebo velmi atraktivní fialovo-modrá. Dožívá se věku zhruba 8 let, ale pokud se o ni budeme dobře starat, může to být i let 15. Chceme-li, aby se stala opravdu naším domácím mazlíčkem a my si ji snadno ochočili, je potřeba chovat pouze jednoho jedince a tomu věnovat náležitou a především každodenní péči. Vzhledem k tomu, že činčily pocházejí z oblastí pouště, dokonale jim vyhovuje panelákové klima, které je teplé a suché. Nemají rády přílišnou vlhkost.
Podmínky chovu
Pro chov je vhodné opatřit si drátěnou klec, která bude mít dostatek prostoru. Protože činčily milují šplh a vyhledávají pohyb, na její stěny umístíme dostatek poliček a napříč klece můžeme klidně upevnit silnou větev. V horní části klece by měl být umístěný domeček, který činčila bude využívat pro spánek. Samozřejmostí jsou napáječky s vodou a miska pro krmení. Na dno klece nasypeme hobliny nebo kočkolit. Činčily milují koupel ve speciálním písku. Doporučujeme tedy koupit písek pro činčily. Ten jim do klece dáme vždy každý večer do vyšší nádoby a po koupeli jej opět odstraníme a vyčistíme. Co se stravy týká, činčily nejsou náročné, postačí jim sušené seno, nebo speciální granule, určené právě pro činčily. Pochutnají si na rozinkách nebo sušeném šípku, ale vždy jen kousek denně.
Pro klec volíme takové místo, kam nebudou dopadat přímé sluneční paprsky a kde bude sucho, bez průvanu. Vzhledem k tomu, že činčila je noční tvor, bude ožívat vždy až po setmění.