Free songs
Domů / Kočky / Psí a kočičí blechy: jak na ně
Psí a kočičí blechy: jak na ně

Psí a kočičí blechy: jak na ně

Plno lidí se domnívá, že blechy jsou jen u psů, ale kočičí blechy jsou ještě častější. I psi jsou touto velmi častou nákazou blechy kočičí (Ctenocephalides felis) „přenosnou stanicí“. Kočka je ta, která se více potuluje venku, a i přesto, že měla obojek, vrátí se vám domů bez něj a v kožichu už si nese pořádnou bleší nadílku.

Odborně řečeno jsou blechy ektoparaziti, které mohou mít od kočky nebo psa i lidé, bohužel. Blechy moc rády skáčou, takže je velká pravděpodobnost, že třeba vaše kočka nakazí psa, atd..Pokud jde přímo o blechu, jedná se o bezkřídlý hmyz. Je velká asi půl centimetru, má dlouhé nohy a živí se krví savců, ale i ptáků. Samičky kladou vajíčka i mimo hostitele, tedy do prostředí. Z vajíčka se vylíhne larva, která se zakuklí a z ní potom vylézá dospělý jedinec.

Zbavit se blech není tedy úplně snadné

Odblešovací kúra čtyřnohého miláčka je prvořadá, ale jak jsme se již zmínili, samičky kladou vajíčka i mimo tělo hostitele. Navíc bez potravy mohou přežívat i rok! Z hlediska jejich odstranění v prostoru je nezbytné dokonale vyčistit také okolí. V praxi to tedy znamená vyčistit koberce, vyprat pelíšky, event. další nábytek a třeba i postel, když na to přijde. Bleším larvám se nejlépe daří v temných zákoutích, takže je vyžeňte i odsud. Když si nevíte rady pomůže vám deratizér.

Pozor, je rozdíl odblešovat psa nebo kočku

To, co prodávají na psy se na kočky nepoužívá. Přípravky obsahující permetrin nebo látku amitraz je pro kočku z hlediska rozdílného metabolismu od psa, smrtelně jedovaté. U koček se používají preparáty a účinné látky jiného typu (Fipronil a Imidacloprid). S odblešováním je dobré provést i odčervení z důvodu rizika nakažení tasemnicí.

Jaké možnosti existují

Pokud se u psa nebo kočky objeví alergie na obojek, je potřeba používat jiný ochranný prostředek, např. spot on u veterináře, kdy se účinná látka vtírá přímo do kůže. Je však otázkou, na co začínají být blechy rezistentní. Není na škodu vyzkoušet nové možnosti – žvýkací tablety s látkou jménem spinosadum. Poměrně malou prevencí je psí šampón proti blechám, který se prakticky smyje a na kůži zvířete nevydrží.

Nahoru