Free songs
Domů / Doporučujeme / Závody spřežení vám zvednou puls
Závody spřežení vám zvednou puls

Závody spřežení vám zvednou puls

Když do arény přicválá čtyřspřeží, ztělesnění síly, elegance a majestátu, bere to dech. Zvláště terénní zkouška spřežení je divácky velmi atraktivní a srší adrenalinem, když koně v plné rychlosti projedou skrz labyrinty překážek, kopyta rozčísnou vodní hladinu a těla koní zahalí vodní tříšť. Na parkuru se jednospřeží, dvouspřeží či čtyřspřeží jako had protáhne tratí mezi kužely, v drezuře obdivujeme dokonale projeté linie a soulad. Spřežení je nejstarší jezdecká disciplína a nejen, že přežila od starověku do dnešních dnů, ale jako sport se v dnešní době stále více dostává do popředí zájmu. Spřežení patří mezi jezdecké disciplíny v rámci FEI a České jezdecké federace.

Rodinná záležitost

Závody spřežení jsou pro jejich protagonisty třešničkou na dortu až po trpělivém tréninku. Je to sport krásný, ale náročný. Na závody spřežení musí nový adept složit zkoušky, aby získal licenci. Na druhou stranu je samotná podstata spřežení skvělá rodinná aktivita. Zapřáhnout se dá i poník a děti se vezou na vozíku nebo v sulce jako kdysi malí princové a princezny. Také jezdci, kteří jsou příliš těžcí do sedla, mohou mít se spřežením neméně vzrušující zážitky. Ale ani v rekreační sféře nelze jen tak zapřáhnout a jet, protože pokud by se kůň vymkl kontrole, následky mohou být hrozivé. Nejlepší způsob, jak se naučit ovládat spřežení, je oslovit zkušeného kočího, který poradí a pomůže v začátcích.

Spřežení jako doplňková aktivita pro koně

Jsou koně, kteří již nemohou nosit jezdce, ale práce na opratích nebo lehká zápřež je udrží v kondici. Také mladí koně mohou začít se zapřaháním dříve než s obsedáním, na které ještě nejsou fyzicky vyspělí. Naučí se reagovat na vedení opratěmi, aniž by na sobě měli jezdce. Posilují svaly. Kůň táhnoucí vozík vyklene hřbet, napne břišní svaly a jde odzadu, aniž by zatěžoval páteř. To vše zkracuje dobu výcviku pod sedlem nehledě na to, že kůň využitelný jak pod sedlem, tak ve spřežení, má svou cenu.

Nahoru