Free songs
Domů / Doporučujeme / Poznejte chladnokrevníky!
Poznejte chladnokrevníky!

Poznejte chladnokrevníky!

Chladnokrevníci jsou koně velkého rámce a robustní stavby těla, kteří se morfologicky i geneticky liší od plemen koní východního typu. Původ chladnokrevníků je odvozován od diluviálního západního koně, který žil v lesích Evropy – equus robustus stegmanni. Chladnokrevná plemena koní mají různou kohoutkovou výšku, přesto ale mají společné znaky – pro chladnokrevníky je typický delší rámec,  mohutná stavba těla, krátký, silný krk, velká, často delší, hrubá hlava, nevýrazný kohoutek, měkčí hřbet a bedra a krátká záď. Končetiny mají chladnokrevníci silné, často i lymfatické, klouby dobře vyvinuté a výrazné, zadní část holení pokrývají obvykle rousy. Kůže je silná, srst hustší, žíně hrubší. Označení chladnokrevník ale spíše než k fenotypu chladnokrevných plemen odkazuje k typickému temperamentu chladnokrevných koní, který je uměřený a klidný. Chladnokrevník je tedy vyrovnaný, pracovitý a nemá sklony k projevům vyšší dráždivosti nervové soustavy.

Znáte chladnokrevná plemena?

Plemena chladnokrevných koní se tradičně chovají především v Evropě a Severní Americe. K nejznámějším plemenům chladnokrevných koní Evropy patří shirský kůň, norický kůň, belgický chladnokrevník, peršeronský kůň, holandský tažný kůň, suffolkský kůň, ardenský kůň nebo clydesdaleský kůň.

Chladnokrevní koně v České republice a jeho využití

Na území České republiky se tradičně chovají tři plemena chladnokrevných koní – českomoravský belgický kůň, norický kůň a slezský norický kůň. Českomoravský belgický kůň a slezský norický kůň patří ke genovým zdrojům. Chladnokrevná plemena koní se uplatňují především při práci v lehkém až těžkém tahu, a to jak v dopravě, lesnictví, tak i zemědělství. Průmyslová revoluce a technický pokrok obecně samozřejmě potřebu využívání síly chladnokrevných koní značně omezil, přesto ale chladnokrevná plemena, i přes ztrátu pracovního uplatnění, přežívají. Dnes především v souvislosti s ekologickými projekty a trvale udržitelným zemědělstvím, které se o „zelenou sílu“ chladnokrevníků stále více a více zajímají.

Nahoru