Cejnek malý žije často na dolních tocích řek a ve stojatých vodách po celé naší zemi. Je mimořádně přizpůsobivý, přežije ve vodě stojaté stejně jako v silném proudu. Ve stojaté vodě pak dorůstá větších rozměrů než v řekách.
Žije zásadně v různě početných hejnech, potravu hledá převážně, avšak nikoliv jenom, u dna. Konzumuje především organismy žijící na dně a hrubší plankton, ale i potravu rostlinného původu nebo detrit, tu však v míře omezené. Potravu na rozdíl od mnoha jiných ryb přijímá i v zimě, čímž se stává nejčastějším zimním úlovkem rybářů.
Má značně vysoké tělo, jehož délka bývá často i pouze dvojnásobná ve srovnání s výškou, které je na bocích pokryto stříbrnými a později až šedožlutými šupinami, na malé hlavě má spodní ústa a velké někdy opalizující oči. Ploutve prsní a břišní jsou načervenalé, ostatní ploutve hnědé až černé, řitní ploutev je kratší než u ostatních cejnů. Dorůstá zpravidla patnácti až třiceti centimetrů a hmotnosti do čtyř set gramů, ojediněle ale i pětačtyřiceti centimetrů a půldruhého kilogramu.
Cejnek se dožívá až sedmnácti let, většinou však jeho věk nepřesahuje let deset. Pohlavně dospívá v závislosti na množství potravy a tudíž vzrůstu, nejdříve ve druhém až třetím roce života, tře se ve vodě teplá šestnáct až dvacet stupňů, tedy vesměs v květnu nebo červnu. Jikry jsou kladeny na vodní vegetaci, kde často dochází ke křížení s podobnými druhy ryb jako s cejny a ploticemi. Jikernačka klade většinou od čtyř do osmdesáti tisíc jiker, vyjímečně i přes sto tisíc.
Cejnek je významný především jako potrava dravých ryb.