Free songs
Domů / Doporučujeme / Jak správně vybrat deku pro koně?
Jak správně vybrat deku pro koně?

Jak správně vybrat deku pro koně?

Výběr kvalitní deky pro koně je poměrně náročný. V tomto článku vás ale tímto procesem provedeme a ukážeme vám, na co si dát pozor.

 

Deky na koně není tak snadné vybrat, jak by se mohlo na první pohled zdát. Aby se v ní váš kůň cítil pohodlně, musíte dbát na celou řadu faktorů. A na ty se podíváme v následujících řádcích.

Správná velikost

Aby byla deka pro koně pohodlná, musí mít také správnou velikost. Tu ovšem není tak jednoduché trefit. Velikosti dek jsou značeny podle délky v hřbetní části. Aby ale kůň tuto deku pohodlně navlékl, musí být i další rozměry ideální. Máme na mysli především šířku prsou a délku hřbetu. Ne vždy se trefíte přesně do rozměrů, proto je dobré využít také rozšíření pro deky, které tento problém elegantně vyřeší.

Správný typ deky

Není deka jako deka. Na trhu naleznete celou řadu druhů. Obecně se ale dá říct, že se obejdete jen se dvěma druhy – stájovými a nepromokavými dekami. Nepromokavé deky na koně slouží především pro udržení koně v čistotě a suchu i během jeho pobytu ve výběhu. Stájové jsou používány pouze při ustájení. Jejich konstrukce a použité materiály se proto výrazně liší. Stájové deky sází spíše na prodyšnost a lehkost, zatímco ty nepromokavé dávají přednost pevnému syntetickému materiálu.

Samotné stájové deky pak můžeme rozdělit ještě na další dva druhy – na lehké a zimní. Lehké se používají především v teplých měsících. Jejich úkolem je udržet koně nejen v suchu a teple, ale také odvádět pot během opravdu horkých dní. Vyrábí se zpravidla z bavlny, ale také z kombinace přírodního a syntetického materiálu. Zimní pak slouží k udržení teploty i během tuhých zim. Na základě vybrané gramáže dokáží udržet požadované množství tepla. Využívají se i pro ostříhané koně, kteří sami od sebe nedokáží udržet tak vysokou teplotu pro dlouhodobé ustájení.

Nahoru