Štěně je jako dítě, proto je potřeba dbát na správnou socializaci a výchovu, ale i výběr kvalitního krmiva, které je pro jeho vývoj nezbytné. Neberte proto výběr granulí pro nového mazlíčka na lehkou váhu a čtěte složení granulí!
Začneme ale pěkně od začátku
V prvních dnech života zajistí štěněti plnohodnotnou stravu mateřské mléko, které je zdrojem energie a živin. Navíc mu pomáhá posilovat obranyschopnost a získat imunitu. Aby ale matka produkovala mléko kvalitní, musí být sama ve skvělé kondici, psychické pohodě a výborném zdravotním stavu. Kolem čtvrtého týdne života přestává štěněti mateřské mléko stačit a pomalu se začíná seznamovat s věcmi kolem sebe. V tomto období štěně začíná ochutnávat krmivo, a proto je vhodné začít s příkrmy. V době kolem 6 až 7. týdne věku (období těsně před odstavem) by štěně mělo být schopné se bez problémů uživit samo. „Poměrně často pozvolný odstav probíhá samovolně matkou, která se začne štěňatům stranit a zkracuje frekvenci kojení. V tento moment přichází na řadu chovatel, protože je potřeba štěňata dokrmovat,“ říká Adéla Palacká, výživová specialistka značky Fitmin.
Když mateřské mléko nestačí
V případě, že má fena problémy a neprodukuje dostatek mléka, je nezbytné štěňatům podávat příkrmy. Ty mají různou podobu – sušená mléka nebo kaše. „Sušená mléka nebo kaše pro štěňata často obsahují mimo jiné i probiotika, která pomáhají se správnou funkcí trávení,“ vysvětluje Palacká a dodává: „Od čtvrtého týdne pak k příkrmům postupně přidávejte pevnou stravu. Tu je možné podávat suchou či vlhčenou, případně smíchanou s konzervou, tak aby byla pro štěňata atraktivní a dobře se jim přijímala. A jelikož jsou pejsci zvědaví a mlsní a rádi si pochutnávají na dobrotách, granule obohacené o kvalitní konzervu smlsnou většinou jak nic.“ Od 6. až 7. týdne by měli pejsci již sami přijímat kompletní stravu pro štěňata v podobě granulí, konzerv, kapsiček aj.
A nakonec granule…
Zpočátku by štěně mělo dostávat pevnou stravu 3x až 4x denně, a to až do věku 4 až 6 měsíců. Malá plemena mají rychlejší metabolismus a jsou náchylná k hypoglykémii, proto je potřeba krmit je mnohem častěji a po menších porcích, což jim i mimo jiné pomáhá potravu lépe trávit. Od 6. měsíce je možné snížit počet krmných dávek na 2 až 3 porce denně, ale stále používejte krmivo pro štěňata. Na krmivo pro dospělé psy je vhodné přejít u malých a středních plemen kolem 12. měsíce věku. Velká a obří plemena dozrávají mnohem později (kolem 18. měsíce), a proto se doporučuje u těchto plemen kolem 5 – 6. měsíce přejít z krmiva „Puppy“ na krmivo „Junior“. To totiž díky své nižší energetické hodnotě (sníženému množství tuků, někdy i bílkovin) pomůže psovi zajistit pozvolnější růst a kvalitnější vývoj, což je důležité zejména u pohybového aparátu.
Při krmení dodržujte časové intervaly tak, aby se štěně naučilo pravidelnému režimu a zároveň mělo dostatek času na odpočinek po jídle, trávení potravy, ale i hry se svými sourozenci. Dodržováním stejného času krmení se ustálí i vyprazdňovaní a pejsci se lépe učí hygienickým návykům. „Pokud dochází k tomu, že štěně nechce jíst a od misky odchází, je potřeba zjistit příčinu. Může se stát, že zrovna mění zuby a žvýkání granulek je mu nepohodlné. Nebo si může jen vymýšlet a čekat, až přijde něco lepšího – nějaký dobrý pamlsek. Anebo jen zrovna nemusí mít chuť. Pokud krmivo neodmítá pravidelně, nemusí to být velký problém. Když byste ovšem pejska do krmení museli nutit častěji, je vhodné konzultovat to s odborníkem,“ upozorňuje Adéla Palacká.
Nezapomeňte na čerstvou vodu!
Mezi často opomíjenou, ale velmi důležitou věc, kterou pes potřebuje ke svému životu, je voda. „Dostatečný příjem tekutin je důležitý pro zdraví každého jedince: Zabraňuje zdravotním komplikacím, jako je dehydratace, slouží jako prevence před močovými kameny, podporuje trávení, zajišťuje správný metabolismus a v neposlední řadě podporuje odvod odpadních látek z těla,“ říká Palacká a dodává: „Štěňata mají oproti dospělému jedinci vyšší potřebu vody na kilogram živé hmotnosti, proto je velmi důležité, zajistit štěněti přístup k čerstvé pitné vodě 24 hodin denně.“
Výchova a odměňování
Ke štěněčímu období neodmyslitelně patří i výcvik a s tím je často spojené podávání pamlsků při správně provedeném cviku. „Mnoho majitelů zapomíná nebo si možná spíše neuvědomuje, že pamlsky tvoří podstatnou část jídelníčku štěněte, proto je třeba porci pamlsků odečíst od celkové denní krmné dávky, aby nebylo štěně překrmováno. Docházelo by tak k obezitě psa a mohly by nastat zdravotní komplikace. Proto je vhodné jako odměnu volit například granule, anebo pokud granulemi ve formě pamlsku štěně pohrdá, je potřeba volit nějaký chutný pamlsek. Jen doporučuji důkladně vybírat z nabízených produktů a číst jejich složení. Pochoutky by totiž neměly obsahovat dochucovadla, cukry, sůl a nekvalitní komponenty,“ vysvětluje výživová specialistka.
Pokud tedy chcete dopřát mazlíčkovi to nejlepší, volte mezi čerstvým, vařeným anebo sušeným masem (opět ale sledujte složení a vyvarujte se produktům obsahující glycerol, sorbit, glycerin a další látky, které udržují měkkost sušeného masa). Nejlepší je volit pochoutku přírodní s vysokým obsahem masa a směsi bylinek, které mají pozitivní účinky na funkci organismu vašeho psa.
Do jídelníčku štěňat, a to ani jako odměnu, nezahrnujte zbytky jídla od stolu, slaná, sladká anebo kořeněná jídla. Dále do skupiny zakázaných surovin pro psy patří toxické látky, jako je káva, kakao, cibule, česnek, hroznové víno, paraořechy nebo avokádo. Všechny tyto potraviny by psům mohly velice ublížit. Volte radši něco osvědčeného, chutného, zdravého a přírodního.
NÁŠ TIP: Fitmin Výživový program nabízí
Fitmin Medium Puppy kompletní krmivo, které dodává štěňatům středních plemen potřebnou energii. Krmivo je založené na kuřecím mase s rýží, díky čemuž pejsek dostane plnohodnotný pokrm obohacený o zdraví prospěšné benefity jako jsou probiotika, juka, cheláty, komplex dentální péče a mnoho dalšího. Nabízíme ovšem i krmivo pro štěňata malých plemen nebo velkých a obřích plemen.