Jistě si pravidelně čistíte zuby a navštěvujete svého zubního lékaře k preventivním prohlídkám. A co váš čtyřnohý mazlíček? Pes, stejně jako člověk, má za během svého života dvě řady zubů. Po vypadnutí mléčných zubů jim narostou trvalé zuby. U větších psů dochází k výměně dříve než u menších ras. Zuby mají čistě bílou barvu a až zanedbanou péčí páníčka dochází ke žloutnutí zubů, zápachu z úst nebo rudnutí dásní. Stejně jako lidem se jim tvoří na zubech plak z jídla, který způsobuje zánět dásní.
Pozor na fluor
Ačkoliv většina zubních past pro člověka obsahuje fluor, pro psa může být toxický. V každém zverimexu zakoupíte pastu vhodnou pro vašeho psa společně s měkkým kartáčkem. Kartáček můžete použít i lidský. Záleží na vás, zda vám bude vyhovovat klasický nebo prstový.
Jak na to?
Pes se bude kartáčku bát. Netuší, co ho čeká. Nechte kartáček volně položený na zemi blízko misek se žrádlem. Pes si ho občas očuchá. Občas vezměte psa do náruče nebo na klín a kartáček jen držte v ruce. Zjistí, že mu žádné nebezpečí od kartáčku nehrozí. Stejný způsobem naučíte psa na vodítko. Mezitím se dotýkejte jeho čenichu a pysků, potom mu zkoušejte masírovat dásně, aby si zvykl na vaše ruce ve své tlamě. Dejte mu ochutnat zubní pastu. Obrňte se trpělivostí.
Čistěte zuby stále ve stejnou dobu, po ranním venčení nebo po večerní misce granulí. Nejprve vyčistěte zadní zuby. Přední zuby a řezáky si nechte až nakonec. Za vyčištění ho vždy odměňte.
Zkuste speciální pamlsky
Ve zverimexu běžně seženete speciální pamlsky pro čištění zubů. Využijte je, pokud váš pes čištění zubů odmítá. Pes se zbaví plaku mechanicky.
Upravte mu stravu
Suché granule způsobují tvorbu plaku na zubech mnohem méně než konzervy nebo vařená strava. Granule s vyšším obsahem vlákniny pomáhají se plaku zbavit.
Pokud vašemu mazlíčkovi již dech zapáchá nebo odmítá jíst, je nejvyšší čas navštívit lékaře. Vyčištění laserem se psům provádí pod narkózou. Prevence vás jistě vyjde levněji a vašeho psího miláčka bude méně bolet.