Free songs
Domů / Doporučujeme / Touží vaše dítě po domácím mazlíčkovi? Pořiďte mu králíčka teddyho
Touží vaše dítě po domácím mazlíčkovi? Pořiďte mu králíčka teddyho

Touží vaše dítě po domácím mazlíčkovi? Pořiďte mu králíčka teddyho

Zakrslý (teddy) králík si získává stále větší oblibu i u českých rodin, zejména dětí. Tento typ malého králíčka vyšlechtili křížením angorských, liščích a zakrslých králíků v Nizozemsku a Německu. Králíci jsou velmi přátelští, mají rádi společnost a dají se velice snadno ochočit. Na chov nejsou nijak nároční a pokud budete dodržovat pár zásadních pravidel, bude mít váš potomek skvělého „kamaráda“. Než se králíčka přinesete domů, připravte si vše potřebné.

Zvolte vhodnou klec a její vybavení

Klec by měla být prostorná, aby měl králík dostatek pohybu a také měl možnost postavit se na zadní. Na dno klece můžete dát kus starého koberce nebo koupit vhodnou podestýlku ve zverimexu. Počítejte s tím, že bude nějakou dobu trvat než se naučí na záchod, proto budete podestýlku zpočátku vyměňovat častěji. Záchod umístěte do tmavšího koutu klece nebo počkejte v jaké části klece bude potřebu vykonávat častěji. Na to místo umístěte záchod.

Hliněná těžká miska je mnohem vhodnější než lehká umělá. Králík ji nepřevrhne a jídlo se mu nevysype. Kovový držák na seno a napáječka na vodu by měly být součástí klece. Pokud ne, vše zakoupíte v každém zverimexu. Seno dávejte králíkovi neustále, je to jeho hlavní zdroj obživy. Zásobník na seno by neměl mít nikdy prázdný.

První dny králíka u vás

Prvních pár dnů králíka z klece nepouštějte. Potřebuje se rozkoukat a snadněji se tak naučí chodit na záchod. Vezměte pár jeho bobků a dejte je do záchodu. Dělejte to po každém čištění klece. Králík tak rychle pochopí, k čemu záchod slouží a vy se vyhnete bobkům po bytě. Po nějakém čase, vycítíte instinktivně, že se přestane bát, můžete začít králíčka pouštět volně po bytě. Nechte mu kousek prostoru před klecí, rádi před ní odpočívají.

Dávejte najevo, když se vám něco nelíbí

Stejně jako u ostatních zvířat i u králíků je potřeba určitá výchova, jinak se vám může stát, že vám rozkouše kabely, záclony, závěsy nebo bude vykonávat svoji potřebu kde ho napadne. Postačí k tomu zvýšení hlasu. Králíci jsou inteligentní zvířata, dojde jim, co dělají špatně.

Věnujte se jim

Králíci jsou velice společenská zvířata a těžko snáší samotu. Pokud nemáte dostatek času, se jim věnovat, pořiďte mu kamaráda.

Nahoru