Free songs
Domů / Doporučujeme / Víte, jak vybrat správného domácího mazlíčka pro váš životní styl?
Víte, jak vybrat správného domácího mazlíčka pro váš životní styl?

Víte, jak vybrat správného domácího mazlíčka pro váš životní styl?

Po Vánocích se mnoho útulků připravuje na velké množství vrácených psů, koček i jiných domácích mazlíčků. Ačkoliv média neustále před svátky upozorňují na nevhodnost „živých“ dárků, počet odložených zvířat se nijak nesnižuje. Pořízení zvířete je obrovský závazek na několik let, proto se nejprve zeptejte sami sebe, jakým životním stylem žijete.

Jste aktivní?

Máte rádi pěší turistiku nebo trávíte hodně času v přírodě? Klidně se poohlédněte po psovi aktivnějšího plemene. Pokud dáváte přednost odpočinku nebo krátkým procházkám, bude vám lépe vyhovovat kočka nebo pes s nízkými nároky. Ovšem všechna plemena psů vyžadují váš čas. Jestli ho máte málo, uvažujte spíše nad kočkou.

Také záleží na faktu, zda žijete v domě nebo v bytě. Velký pes potřebuje velkou zahradu a hodně pohybu. Na velkého psa byste měli být fyzicky zdatní, abyste zvládli péči o něj.

Můžete si mazlíčka finančně dovolit?

S příchodem domácího mazlíčka nevzniká jen velká zodpovědnost, ale také finanční náklady. Jídlo, očkování, různé poplatky, pokud s vámi cestují stojí peníze a částka se může vyšplhat i do tisíců.

Jezdíte často na služební cesty?

Pokud trávíte mnoho čas mimo domov, není to ten správný čas k pořízení mazlíčka. Počkejte, až se vaše pracovní tempo zvolní. Nenechávejte starost o něj na rodině nebo přátelích.

Cestování hned neznamená, že nemůžete zvířecího mazlíčka mít, ale zvažte, kdo by se o něj staral – nebo ho budete brát s sebou? Vezměte v úvahu náklady i starost navíc, kterou zvíře obnáší. Některá ubytovací zařízení jsou již přizpůsobena k pobytu s mazlíčky, ale stále jich je po republice málo.

Bydlíte v podnájmu?

Mnoho majitelů domů a bytů neumožňuje podnájemníkům pořízení zvířete z obavy poškození svého majetku. Ujistěte, že nemáte nic takového ve smlouvě.

Berte ohledy na rodinu

Když máte v rodině alergika, ujistěte se, že mu nebude zvíře vadit a nezhorší jeho stav. Pokud máte malé děti nebo je do budoucna plánujete, není nejlepší nápad pořídit si psa, který je náročný na váš čas, energii a pozornost. Mějte na paměti, že takoví psi se dožívají i 15 let.

Jak staré zvíře vybrat?

Koťátka a štěňátka jsou sice velice roztomilá, ale máte čas a energii je vše naučit a věnovat se jim? I starší zvířata vám vaši lásku oplatí naprostou oddaností.

 

Nahoru