Free songs
Domů / Novinky / Fretky
Fretky

Fretky

V poslední době potkávám stále více lidí, kteří chovají fretky. Co vyžaduje péče o toto zvířátko a čím si vlastně získalo srdce tolika chovatelů? Nejen na tyto otázky odpovídala paní Petra Nerandžičová, která pravidelně přispívá do mnoha chovatelských časopisů a která je autorkou knih Bydlí s námi fretka a Fretka jako domácí zvíře.

Kolik fretek nyní chováte? A čím vás tato zvířátka okouzlila?

V současné době chovám tři samičky. Fretky jsou neodolatelné svou osobitou povahou; i v případě, že vyrůstaly společně, v naprosto shodném prostředí, jsou každá povahou úplně jiná. Obecně řečeno jsou to velmi nezávislé, silné osobnosti, vzdáleně podobné kočce, ale mnohem hravější a přítulnější.

Co si myslíte o tom, že většinu lidí toto zvířátko odrazuje svým zápachem?

Většinou jde o ty, kteří se s ním nikdy osobně nesetkali, protože legendy mnohonásobně předčí skutečnost. I když samozřejmě není šprochu… Každé zvíře má své osobité aroma, a pokud není udržováno v čistotě, může být tento odér dost nepříjemný. To ale už není chyba zvířete… Čistá fretka dobrého chovatele nepáchne o nic víc než kočka – všimněte si, že o pachu fretek nejčastěji mluví ti, kteří fretku viděli tak nanejvýš z rychlíku, maximálně někde v obchodě, kde se o hygieně chovu dalo dlouze diskutovat.

Pokud máme fretku doma, jak zabránit jejímu častému značkování?

Pokud máte nekastrovaného samce, musíte se se značkováním kapičkami až loužičkami moči prostě smířit a chlácholit se tím, že na rozdíl od kocoura neostřikuje stěny a méně páchne. U samiček je říje otázkou nanejvýš čtyř týdnů a provází ji pouze čirý výtok z rodidel. Kastrovaní samci obvykle neznačkují, stejně tak samice mimo říji.

Jaké krmivo je pro ni vhodné? 

Dnes je naštěstí na trhu celá řada krmiv určených přímo pro fretky, ale i zde je nutné sledovat kvalitu a složení. Obecně platí, že kvalitní krmivo pro fretky by mělo obsahovat okolo 35 % bílkovin a 18-22 % tuků a na prvních místech ve složení by mělo převažovat maso a živočišné produkty, nikoliv soja nebo kukuřice.

Co dělat, když je fretka agresivní a svého pána kouše?

Zamyslet se, proč se to děje. Fretky nejsou agresivní samy od sebe, může jít o důsledek nemoci, hrubého zacházení, nedostatečné péče… U nalezených fretek může jít o strach z člověka způsobený špatnou zkušeností. Není na místě zaměňovat s agresivitou hry mláďat (podobně jako u štěňat) nebo pubertální testování hranic.

Je lepší chovat jednu, nebo více fretek? 

Fretky jsou rozhodně spokojenější ve skupině, není však dobré chovat pohromadě více nekastrovaných samců.

A jak se snáší fretka s jinými domácími zvířaty, např. se psem nebo kočkou?

Se šelmami se fretky většinou přátelí, ale není dost dobře možné jim vysvětlit, že hlodavci nebo drobní ptáci tu pro ně nejsou připraveni jako drobné občerstvení.

Jak staré mládě fretky si máme pořídit, abychom si jej mohli ochočit?

Ideální je doba po odstavu, kolem 6.–8. týdne věku, ale pokud je fretka chovaná v bytě a ochočovaná již původním majitelem, nebývají potíže ani se staršími či dospělými zvířaty.

Někteří chovatelé fretek s nimi chodí na procházky. Nehrozí jim nyní omrzliny?

Tlapkám fretek nevadí ani tak sníh, jako spíš posypová sůl, proto je vhodné je chránit speciální mastí na tlapky (ať už přímo pro fretky nebo pro psy).

Pokud někdo chová fretku venku, měl by ji na zimu přemístit do bytu?

Pokud jsou fretky chované venku od jara, jsou dostatečně otužilé, aby tam mohly zůstat i v zimě. Samozřejmostí je ale zateplený suchý budník na spaní a nezamrzající voda. Problémem tohoto chovu není ani tak nízká teplota, jako spíš pohodlnost majitelů, kterým se často nechce do zimy a fretce se v tuto dobu tolik nevěnují. Při chovu v bytě je každodenní hraní přeci jen jednodušší.

Je nějaký rozdíl v chování mezi samcem a samicí?

Rozhodně, samci jsou povahově jiní, klidnější a mazlivější, samičky jsou obvykle aktivnější, čipernější. V době dospívání ale se samci často výrazněji „cloumají hormony“ a mohou víc zkoušet, kam až mohou zajít.

Co má dělat majitel, kterého trápí časté vypadávání chlupů u jeho mazlíčka?

Pokud nejde o pravidelné línání, je na místě pátrat s pomocí veterináře po zdravotní příčině – ať už jde o kožní problém, nedostatky ve výživě nebo onemocnění. Dvakrát ročně je ale výměna srsti úplně normální a bohatě stačí odumřelé chlupy vyčesávat nebo odstranit při koupeli ve vlažné vodě.

Jaké očkování je vhodné pro fretky?

Fretky je nutné očkovat proti vzteklině a psince. Proti psince jsou z dostupných možností nejvhodnější vakcíny pomnožené na kuřecích buňkách.

Kolik hodin by se měl majitel svému mazlíčkovi denně věnovat?

Každá fretka je jiná, ale většina z nich není aktivní víc než čtyři hodiny denně. Skupině fretek obvykle úplně postačí, pokud se na tuto dobu mohou zapojit do běžného života rodiny, „jedináček“ obvykle vyžaduje alespoň hodinu hraní denně.

Jak často by se měla fretka koupat, popř. jak dále pečovat o její hygienu?

Pokud se fretka neušpiní například na procházce, není nutné ji koupat příliš často, jednou za měsíc bohatě stačí, někdy i méně. Je ale nezbytné měnit alespoň každý týden pelíšky, denně čistit záchodky a pravidelně mýt i ostatní vybavení. K samozřejmostem patří i pravidelná kontrola zubů, uší a drápů a v případě potřeby jejich „údržba“. S tou může začátečníkům poradit zkušený chovatel nebo veterinář.

Děkuji vám za zajímavý rozhovor a přeji mnoho úspěchů v chovu těchto krásných zvířátek i v osobním životě.

Nahoru