Free songs
Domů / Novinky / Hlavačka mramorovaná
Hlavačka mramorovaná

Hlavačka mramorovaná

Dovolte mi představit se. Jsem drobná rybka, dorůstající obvykle do šesti centimetrů a tří gramů, v moři však až do dvojnásobné délky a snad až pětinásobné hmotnosti.

Na první pohled byste si mne mohli splést třeba s vrankou, protože obě máme podobně krátké ploché tělo ideální pro život u dna, podobně výrazné dvě hřbetní ploutve, ze kterých je první krátká a druhá dlouhá. Podobně jako vranka, to už ale na první pohled nezjistíte, nemám plynový měchýř a proto jsem nucena poskakovat u dna, kde se přísavkou vzniklou srůstem břišních ploutví zachycuji na kamenech a nehne pak se mnou ani silný proud.

Dále mám široká ústa, mramorovaně zbarvené boky, poměrně výrazné šupiny a přední nosní trubičky protáhlé přes horní pysk směrem dolů, které tak vypadají jako vousky.

Žiji v leckteré vodě, v proudící i stojaté a dokonce i v mělkých mořských zálivech. Zásadně ale, jak už bylo zmíněno, u dna, kde se po své obvyklé dva až tři roky života věnuji tomu, že požírám jikry jiných ryb, larvy vodního hmyzu, korýše, potěr a jiné přiměřeně velké tvory.

Sama se rozmnožuji mezi jarem až polovinou léta, svých někdy až devět set jiker kladu na vodní vegetaci nebo kameny, někdy jim postavím i hnízdo. Po dohodě s mým druhem pak jeden z nás jikry i hlídá a ovívá ploutvemi.

A pozor! V Čechách jsem chráněným živočichem, takže byste mě měli pustit jako zlatou rybku zpátky, i když vám tři přání nesplním. Ale stejně mě chytíte nanejvýš náhodou při obstarávání si jiných nástražných rybek.

Nahoru