Free songs
Domů / Kočky / Jak chovat ocicat? Pokud chcete mít doma malého ocelota, ocicat je jeho věrnou napodobeninou
Jak chovat ocicat? Pokud chcete mít doma malého ocelota, ocicat je jeho věrnou napodobeninou

Jak chovat ocicat? Pokud chcete mít doma malého ocelota, ocicat je jeho věrnou napodobeninou

Milovníci koček by měli rozhodně zpozornět. Ocicat je totiž kočičím plemenem, které svým vzhledem připomíná ocelota, ale má klidnou a mírumilovnou povahu. V mnoha případech se kočky ocicat chovají jako psi a doma i venku se s nimi dá zažít spoustu zábavy.

Odkud pochází ocicat?

Kočka ocicat vlastně vznikla úplnou náhodou v minulém století. Americká chovatelka koček zkřížila habešského kocoura a siamskou kočku, která měla tmavohnědé znaky, a výsledek se stala právě první ocicat.

Majestátní, atletická i přítulná ocicat

Ačkoliv na první pohled vypadá ocicat dominantně a elegantně, jedná se o kočku, která má skutečně zlatou povahu a se svým majitelem se ráda mazlí. Přestože ke svému jménu přišla právě odvozením od majestátního ocelota, dá se snadno ochočit a dokonce s ní lze chodit také na procházky. Pokud ji odmala naučíte chodit na vodítku, nebude s tím mít žádný problém. Dobře se cítí také mezi psy a do jejich her se ráda zapojuje. Budete-li trpěliví, můžete ocicat naučit také aportovat a osvojit si i další povely, které jsou typické pro psy.

Vzhled ocicat

Pro ocicat je typické statné tělo s krátkou srstí, jež je hladká a krásně lesklá. Všechny končetiny jsou dlouhé a svalnaté, ocas je rovněž dlouhý a směrem ke špičce se zužuje. Na první pohled má ocicat zkrátka dokonale atletickou postavu. Hlava ocicat je klínovitá s nepřehlédnutelnou a ostře řezanou bradou, mandlovýma očima a středně velkýma vzpřímenýma ušima. Na těle je možné si povšimnout oválných skvrn. Barva srti ocicat může být stříbřitá, lila, plavá, skořicová, čokoládová či černá.

Chování, povaha a netradiční rys

Jak jsme již naznačili, ocicat je velmi akční, hravá a energická kočka, která si může osvojit také povely typické spíše pro psy. Stejně jako všechny kočky, také ocicat je soběstačná a vystačí si sama, ale stejnou měrou potřebuje i pozornost a hodně kontaktu. Ideálně se hodí k lidem, kteří ji budou věnovat hodně času. Skvěle se chodí například k seniorům či lidem pracujícím z domova. Častý kontakt s majitelem je totiž pro toto plemeno opravdu důležitý.

Za další netradiční rys se považuje jejich vztah k vodě. Ostatní kočky si na vodu nepotrpí, ale ocicat je zvědavá a nebojí se ani pořádné koupele. Při procházkách se tak ráda pustí do zkoumání potoka či mělkého rybníku.

Jak vytvořit ideální podmínky pro ocica

Obecně se dá prohlásit, že ocicat se těší dobrému zdraví. Pokud budete kočce poskytovat dostatek krmení a zejména ji zajistíte neomezený přístup k pitné vodě a místo, kde se bude moci vyřádit a vyběhat, bude zdravá a spokojená. Do bytů je určitě vhodné pořídit ocicat škrabadlo a zásobu hraček. Chybějící zahradu lze dohnat pravidelnými procházkami na vodítku. Aby byla její srst neustále krásná a lesklá, vyžaduje dostatek vitamínů a minerálů ve stravě a samozřejmě i pravidelné kartáčování.

Cena ocicat

Pokud vás charakteristika této elegantní, mazlivé a akční kočky zaujala, poohlédněte se po kvalitních chovatelích. Kočka z chovné stanice má nejlepší předpoklady pro to, aby měla dlouhý a příjemný život bez nečekaných zdravotních komplikací. Protože v Česku je rasa ocicat poměrně vzácná, začíná jejich cena na deseti tisících korun, ale může se vyšplhat až na trojnásobek.

Kočky ocicat jsou vhodné nejen pro milovníky koček, ale i psů. Přestože svým vzhledem připomínají majestátní a elegantní oceloty, ve skutečnosti jsou velice přátelské a neuvěřitelně mazlivé. Navíc je můžete brát s sebou na procházky na vodítku a dovolit jim, aby prozkoumávaly okolí a pořádně se vyběhaly.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Nahoru