Free songs
Domů / Doporučujeme / Jak chovat psouna?
Jak chovat psouna?

Jak chovat psouna?

Líbí se vám roztomilí psouni a rádi byste si je chovali doma? Tato zvířata jsou velmi inteligentní a dají se snadno ochočit. Jejich chov ale vyžaduje čas a pečlivou přípravu.

Hyperaktivní psoun je neustále v pohybu a není rád sám

Psouni jsou hbitá, akční a inteligentní zvířata, které rozhodně nebudou trávit celý den posedáváním v koutě. Protože přirozeně žijí ve smečkách, je lepší chovat je alespoň po dvou, aby si nepřipadali opuštění. Pozor si ovšem dejte na chov dvou samečků. Kvůli jejich přirozenému pudu chovat se teritoriálně, může docházet k častým střetům. Také je nutné vzít v úvahu, že psouni potřebují skutečně hodně prostoru a měli by mít možnost se pořádně vyběhat a ukojit svou přirozenou zvědavost.

Jídelníček psouna

Psouni jsou hlodavci a není náhodou, že jsou podobní veverkám a syslům. Co se skladby jejich jídelníčku týče, psouni se živí rostlinnou stravou. Pochutnají si na kvalitním senu, zelenině i speciálním krmení pro psouny. Důležité je také to, aby měli neustále přístup k čerstvé vodě. Při chování v zajetí mají psouni tendence přibírat na váze. Proto je důležité pečlivě hlídat denní přísun jídla, aby nedošlo k přejídání. Na lehkou váhu neberte ani pestrost jídelníčku. Psouni bývají často velice vybíraví a mají rádi pestrost a variabilitu.

Původ psouna a chování ve volné přírodě

Původně psouni žili na prériích Severní Ameriky, kde měli dostatek prostoru pro skotačení. Ve volné přírodě tvoří skupiny, jež jsou tvořeny rodinnými příslušníky. Tyto rodinné klany mají ve svém čele samce. Tomu dělá společnost několik samiček a společní potomci. Psouni jsou velice teritoriální a své domovské území si dokonce chrání speciálními skupinami strážců. Když se v přírodě potkají dva psouni, kteří se neznají, pozdraví se podobně jako psi a také se očichávají. Až poté pokračují každý ve své cestě.

Vzhled psouna

Jak jsme již zmínili, psouni připomínají svým vzhledem sysla. Dorůstají do výšky 30 až 40 centimetrů, mají poměrně dlouhý ocas jenž dorůstá až do délky 11 centimetrů a váží od jednoho do jednoho a půl kilogramu.

Chov psounů není vhodný pro začátečníky

Pokud nemáte žádné předchozí zkušenosti s chovem nějaké domácího zvířete, chov psounů pro vás nebude vhodný. Je totiž poměrně náročný a vyžaduje hodně času a energie. Psouni potřebují neustálý pohyb a dostatek prostoru. Jejich klec by tak měla být skutečně prostorná a rádi se proběhnou také po zahradě, která ovšem musí být dobře zajištěná, aby z ní neutekli. Skvěle vám poslouží velký venkovní výběh. Budete-li svým psounům věnovat čas, uvidíte, že si je brzy ochočíte a oni si vás oblíbí. Zároveň milují společnost, a proto budou rádi, když s vámi budou moci trávit hodně času. Ačkoliv jsou roztomilí, nenechte se zmást. Čím dříve jim ukážete, že vy jste alfa samcem ve skupině, tím dříve eliminujete riziko toho, že vám psouni přerostou přes hlavu.

Jak se připravit na chov psouna

Kromě velké klece budete při chovu psouna potřebovat:

  • kvalitní podestýlku
  • misku na vodu
  • misku na potravu
  • zásobu krmiva
  • domeček, kde budou mít psouni útočiště a kam se budou moci schovat
  • venkovní výběh

Psouni se dožívají osmi let a užijete si s nimi spoustu zábavy. Rozhodně ale nepočítejte s tím, že je zavřete do klece a pouze jim budete měnit vodu a dávat potravu. Tito roztomilí hlodavci vyžadují pozornost, lásku a dostatek prostoru. Bez nich budou nešťastní. Myslete také na to, že dva psouni jsou naprosté minimum. Čím více jich spolu bude žít, tím lépe. Vyvarujte se ovšem chovu dvou a více samců pohromadě.

Zdroj textu: www.pupiky.cz, vcahospitals.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Nahoru