Ačkoliv jeho jméno zní roztomile a vzhledem připomíná huňatého mývala, řadí se psík mývalovitý k nevítaným hostům na našich zahradách. Jak se před jeho návštěvou ochránit?
Původ
Psík mývalovitý, někdy též mývalovec kuní, pochází z Asie. Ve 20. století byl ale vysazen v Rusku a od té doby se začal šířit po celé Evropě. V České republice je považován za invazivní druh. V našich lesích páchá škody zejména tím, že zabíjí mladé zajíce. Je ale i zdatným zlodějem a vykrádá hnízda bažantů a koroptví. Rozhodně se nejedná o domácího mazlíčka, kterého byste si chtěli chovat doma. Dalším důvodem, proč jeho chov není vhodný, je to, že nerad žije sám.
Popis
Přestože psík mývalovitý patří k psovitým šelmám, svým vzhledem připomíná spíše mývala zkříženého s jezevcem. V dospělosti dorůstá do výšky 25 centimetrů a jeho tělo může měřit až 70 centimetrů. Má dlouhou srst, která je hnědošedá a rezavým nádechem. Psík mývalovitý se řadí k všežravcům a pochutná si na kořínkách, rostlinách, bobulích i drobných živočiších. V Evropě ho od prosince do března nepotkáte, protože se oddává zimnímu spánku.
Kdy se vydává na lov
Psík mývalovitý je noční tvor a přes den přespává ve své noře. Tu zpravidla zabere poté, kdy ji její původní majitel opustí. Jsou ale známé i případy, kdy psík mývalovitý obývá totožnou noru s jezevcem. Jakmile nastane noc, začíná doba lovu. Psík mývalovitý má velmi špatný zrak, ale výborně vyvinutý čich, na který se při lovu spoléhá. Během lovu je nebezpečný zejména proto, že umí rychle běhat, šplhat po stromech, plavat a potápět se.
Jak odhalit přítomnost psíka mývalovitého v zahradě
Psík mývalovitý je tiché stvoření a jediný zvuk, které vydává, připomíná mňoukání. Tento zvuk používá zejména v době páření. V tomto období je možné v noci slyšet i vytí samců. Když se cítí ohrožen, může také vrčet, ale štěkat neumí. Při nočním pohybu v lese nebo po zahradě o sobě nedává nijak vědět. Jediná stopa, která může odhalit jeho přítomnost, jsou chybějící slepice, rozryté záhony a otisky tlapek. Stopa psíků mývalovitých připomíná stopu psa a poznáte ji podle toho, že přední dva prsty jsou spojené.
Ochraňte svou zahradu
Chováte králíky či slepice? Nebo si snad zakládáte na svém trávníku a záhoncích a netoužíte po tom, aby vám je psík mývalovitý rozryl? Abyste svou zahradou před nevítaným hostem ochránili, vysaďte si do zahrádky mátou peprnou. Její aroma totiž tyto živočichy zaručeně odpudí. Stejně dobře funguje i mletá káva, kterou můžete nasypat okolo výběhu se slepicemi.
Zajímavosti o psíkovi mývalovitém
S psíky mývalovitým se pojí řada zajímavostí.
- V japonské kultuře má psík mývalovitý své čestné místo a přezdívá se mu tanuki. Ve folklóru vystupuje jako nepředvídatelný a poměrně zlomyslný skřítek. Narazit na něj můžeme jak ve starých japonských pohádkách, tak i moderní seriálech zvaných anime. Říká se o něm, že si rád vychutná saké a také hru na hudební nástroje.
- Pokud je na psíka mývalovitého pořádán hon a myslivec na něj vystřelí a nezasáhne cíl, mývalovec se potácí k zemi, chvíli hraje mrtvého a potom uhání pryč.
- Psíkové mývalovití jsou monogamní a nejčastěji žijí v párech či rodinných uskupeních.
- V Asii se mývalovec kuní loví zejména pro maso, v Evropě pro kožešinu.
Nenechte se oklamat roztomilým zjevem psíka mývalovitého. Je to velmi mazaná a šikovná šelma, která vám může na zahradě způsobit nemalé škody a připravit vás o slepice i králíky. Chcete-li ho ale přece jen spatřit na vlastní oči, můžete se vydat do Zoo Ostrava či Zooparku Chomutov.