Free songs
Domů / Psi / Jaký je Kavalír King Charles španěl? Veselý a přátelský společník
Jaký je Kavalír King Charles španěl? Veselý a přátelský společník

Jaký je Kavalír King Charles španěl? Veselý a přátelský společník

Děti jeho vzhled milují a díky své velikosti se hodí i do menších bytů. Jaký je Kavalír King Charles španěl a pro koho je vhodný?

Kde se vzal Kavalír King Charles španěl?

Na tohoto roztomilého malého chlupáče můžete narazit na obrazech Rubense i Tiziana. V minulosti se totiž právě tito malí psíci s roztomilým kukučem těšili ohromné oblibě na královských dvorech. Svého malého španěla chovala Marie Stuartovna a také králové Karel I. i Karel II., což nás rovnou přivádí k tomu, jak Kavalír King Charles španěl přišel ke svému jménu. Oficiálně byla tato psí rasa uznána až v roce 1995. Blízkým příbuzným kavalír King Charles španěla je King Charles španěl, který má malou hlavu, krátký nos a drobnější tělo.

Jak vypadá Kavalír?

Popisovat vzhled Kavalír King Charles španěla snad ani není nutné. Díky svému roztomilému obličeji je snadno rozeznatelný od ostatních psích ras. V jeho kulatém obličeji jsou tmavé kulaté oči a za všech okolností působí jeho výraz přátelsky. Uši jsou posazené vysoko a svěšené. Tělo je schováno pod dlouhou srstí. Výška v kohoutku se pohybuje od 30 do 33 centimetrů a váha v rozmezí od 5 do 8 kilogramů.

Povaha roztomilého psího společníka

Kavalíři jsou společenští, hraví, přátelští, inteligentní a klidní. Hodí se do bytu a dobře vycházejí i s kočkami ve stejné domácnosti. Často se doporučuje pořídit si Kavalír King Charles španěla do rodin s malými dětmi a k seniorům. Protože má rád lidskou společnost, je svému majiteli neustále nablízku. Doma si rád odpočine na gauči i v pelechu, zato venku se rád proběhne a vyniká v psích sportech.

Zdraví a nejčastější nemoci

U psů tohoto plemene se může vyskytnout endokardióza, syringometrie, dysplazie kyčelního kloubu, suchá ketatokinjuktivitida či luxace pately. Často se u tohoto plemene vyskytují také ušní záněty a progresivní ztráta sluchu, jež může vést až k úplnému ohluchnutí. Některá štěňata se bohužel mohou narodit již s vrozenou hluchotou. Aby se výskyt všech nemocí zachytil včas, je nutné pravidelně navštěvovat ordinaci veterináře.

Pro koho se Kavalír King Charles španěl hodí?

Kavalír se výtečně hodí do rodin s malými dětmi, které si ho hned zamilují díky jeho přátelskému a roztomilému vzhledu. Skvělým společníkem bude tento drobný španěl i seniorům. Aby byl pes šťastný, je nutné mu věnovat dostatek času a nenechávat ho přes den doma dlouho samotného. Svou povahou se dokážou přizpůsobit svému majiteli, a proto jsou Kavalíři vhodní pro akční i lenošivé jedince.

Na co si dá pozor

Tito roztomilí chlupáči milují jídlo a dokážou o něj velice efektivně žadonit. Jejich výrazu se totiž dá jen těžko odolat, a proto často dostanou více pamlsků, než by měli. Vyšší než doporučený příjem granulí ovšem může vést k obezitě, která u tohoto psího plemene rozhodně není žádoucí. Protože mají zástupci tohoto psího plemene dlouhou srst, vyžadují pravidelnou úpravu srsti a kartačování se nevyhnete.

Pro koho není vhodný

Trávíte hodně času v zaměstnání, kam si s sebou nesmíte přivést svého pejska? Neláká vás pravidelné kartáčování a úklid všudypřítomných chlupů? V takovém případě si Kavalír King Charles španěla raději nepořizujte. Je to totiž věrný společník, kterému je samotnému smutno a kromě pozitivních metod při výcviku vyžaduje pravidelnou péči o srst a o chrup.

Kavalír King Charles španěl je roztomilý, inteligentní, veselý i hravý psí společník, který si rozumí s dětmi, má rád psí sporty a miluje jídlo. Protože je velmi společenský, rád s vámi bude trávit maximum času.

Zdroj textu: www.akc.org, www.thekennelclub.org.uk

Zdroj foto: www.freepik.com

 

Nahoru