Free songs
Domů / Kočky / Jak s láskou pečovat o stárnoucího mazlíčka?
Jak s láskou pečovat o stárnoucího mazlíčka?

Jak s láskou pečovat o stárnoucího mazlíčka?

Zvířata, stejně jako lidé, stárnou a s přibývajícím věkem vzrůstá počet zdravotních potíží a klesá jejich touha si hrát a dělat vám radost. Psům a kočkám začne šedivět srst nebo se na ní mohou objevit skvrny. Sluch, zrak a pohyblivost se zhoršují. Zvířata vám neřeknou, co je konkrétně trápí, existuje však několik univerzálních návodů, jak stárnutí zvířatům ulehčit.

Udržujte je v teple

Nejčastějším onemocněním u zvířat je artrida, která je ně bolestivá a nepříjemná. Pokud si všimnete, že váš pes nebo kočka už tolik neskáče, je nejvyšší čas navštívit vašeho veterináře. Artrida, bohužel, je neléčitelná, ovšem existují způsoby, jak zmírnit její příznaky. Přikrývejte zvíře teplými dekami, zejména v noci a v zimních měsících. Klouby tolik nestuhnou a zvíře se cítí mnohem pohodlněji.

Vybírejte vhodnou stravu

Přechodem na stravu vhodnou pro starší zvířata snížíte riziko obezity, gastrointestinálních a kloubních problémů. K dostání v obchodech jsou granule určené pro starší zvířata a jejich speciální složení zajišťuje zvířatům mnohem lepší trávení. Poraďte se svým veterinářem a zjistěte, jak je na tom váš mazlíček s ledvinami, srdcem a klouby.

Dodržujte ústní hygienu

Problémy se zuby a onemocnění dásní je u psů a koček běžným problémem. Pravidelné čištění zubů, výplachy tlamy nebo speciální granule k vyčištění úst pomohou předejít mnoha problémům. Pokud nečistíte zuby od útlého věku zvířete, bude nějakou dobu trvat než si na to zvykne. Obrňte se trpělivostí. Nikdy nepoužívejte lidskou pastu, fluor je pro zvířata jedovatý.

Nechte jim udělat krevní testy

Psi a kočky stárnou až sedmkrát rychleji než lidé a jejich každoroční krevní testy mohou odhalit problémy, které se u klasického vyšetření nezjistí. Často se zjistí onemocnění ledvin. Ledviny jsou takové „elektrárny“, které nemusí vykazovat žádné známky onemocnění, dokud neztratí tři čtvrtiny své funkce.

Pozorujte jejich chování

Zatímco některé změny v chování mohou být klasickým projevem stárnutí, jiné jsou červenou vlajkou pro závažnější problém. Příznaky jako chození spát na jiné místo nebo dlouhé koukání „do blba“ značí příznaky přicházející demence. Lék na toto onemocnění neexistuje, ale můžete koupit přípravky, který proces značně zpomalí.

Nahoru