Free songs
Domů / Akvaristika / Jak správně chovat bettu bojovnici
Jak správně chovat bettu bojovnici

Jak správně chovat bettu bojovnici

Malá rybka betta bojovnice působí sice nenápadně a klidně, ale jedná se o agresivní rybu, která pochází z Asie. Tam žije v bažinách a v močálech rýžových plantážích. Bojovnice existuje v mnoha barvách a rozděluje se podle tvaru a druhů ploutví. Betta je nenáročná na chov, proto se stala velice oblíbeným členem českých domácností. Pokud se o ni budete dobře starat, dožije se až tří let.

Do akvária pořiďte pouze jednoho samce

Samci betty bojovnice si vzájemně okusují ploutve a napadají se. Bojují, dokud jeden z nich nezemře. Pokud si pořídíte dostatečně velké akvárium, můžete k samci pořídit samičky, nejméně tři – jednu bude samec napadat – nebo jiné vhodné ryby, např. sumečky. V malém akváriu a bez možnosti schovat se napadají i samičky. Betty všeobecně milují schovky, proto se nebojte akvárium „přeplácat“ různými kamínky (postavte z nich úkryty, ale nejprve je vyvařte, když je z venku přinesete domů) a vodními rostlinami, zarostlé akvárium mají také rády.

Když vám začne dělat samec na hladině bublinky, nejedná se o žádné znečištění. Staví hnízdo pro mladé. Po páření, pod bublinky, samička naklade jikry a posléze se samec o ně stará, dokud se nevylíhnout a malé rybky nezačnou samy plavat. Někdy samička jikry nosí po celou dobu líhnutí v tlamě.

Akvárium umístěte spíše do tmavšího kouta, ale v blízkosti topení. Chladno špatně snáší. Betta, které je zima, přestane jíst a začne se jí ztrácet její barva. Pořiďte si topné tělísko i s termostatem a předejděte tomu. Naprosto nevhodná jsou kulatá akvária. Ryba v něm ztrácí orientaci, zešílí a dlouho vám nevydrží.

Zrcátko do akvária nepatří

Někteří chovatelé umisťují k akváriím zrcátka, to sice bettám prospívá, ale jen na pár minut denně. Akvária, která mají jednu stěnu polepenou zrcadlem, hraničí s jejich týráním. Představte si, že rádi hrajete fotbal. Jdete na trénink nebo máte zápas a adrenalin, který vám proudí tělem, vám dělá dobře. Jenže si představte, že byste ten fotbal hráli 24 hodin denně. Tak nějak se cítí betta, která útočí na zrcátko v domnění, že je tam další samec a chystá se k zápasu.

Krmení betty

Kromě granulovaného nebo sušeného krmiva, které koupíte v každém zverimexu, vyzkoušejte sušené komáří larvy. Je to pro ně lahůdka.

Nahoru