Free songs
Domů / Ostatní / Jaká pořídit zvířata při alergii?
Jaká pořídit zvířata při alergii?

Jaká pořídit zvířata při alergii?

Pokud vidíte nabídky psů nebo koček vhodných pro alergiky, buďte obezřetní. Často slyšíte: „Nemůžu mít doma zvíře, jsem alergický na srst.“ Toto je mezi lidmi hodně rozšířený omyl. Ve skutečnosti je alergie na zvířecí srst velmi vzácná.

Nejsilnější alergeny u zvířat

Tím největším zvířecím alergenem jsou zvířecí sliny, které obsahují bílkovinu. Bílkovina bývá nejhlavnějším spouštěčem alergických reakcí u lidí. Mikročástečky bílkovin můžete mít rozptýlené po celém bytě, takže vám nestačí se pouze umýt, pokud vás zvíře olízne.

V srsti se uchytí mnoho dalších alergenů-roztoči, kteří žijí v srsti psa, prach nebo pyl. Z toho důvodu v mnoha lidech vzniká mylný dojem, že jsou alergičtí na zvířecí srst.

Odumřelé částečky kůže zvířete mohou být také spouštěčem alergie.

Zvířecí moč, zejména psí, může být velmi agresivní, proto případné loužičky odstraňte co nejdříve a místo důkladně očistěte.

U ptáků může vzniknout alergie na výměšky jejich žláz. Týká se to zejména holubů.

Existuje zvíře vhodné pro alergiky?

Mnoho lidí napadnou terarijní nebo akvarijní zvířata. Ta mohou být vhodná, pokud se o ně dobře staráte. Špatná údržba terárií nebo akvárií se stává zdrojem různých plísní. U malé skupiny lidí se objeví alergie na krmivo pro tato zvířata.

Co dělat, když jste alergik a toužíte po zvířeti?

Mezi největší nositele alergenů patří kočky a hlodavci. Pokud toužíte po mazlíčkovi a jste alergik, poohlédněte se po vhodném psovi. Zvíře pravidelně koupejte a čistěte mu srst vlhkou cestou, zbavíte ho tak prachu a pylu, které se mu venku zachytí na srst.

Zbytky moči velmi důkladně vyčistěte kvalitním čistícím prostředkem. Zvíře se na stejné místo znovu nevymočí.

Nedovolujte mu lézt do postele. Částečky alergenů můžete mít všude.

Vyberte si psa bez srsti nebo bez podsady. Naháčů-psů i koček-existuje více druhé a je třeba věnovat zvýšenou péči jejich kůži. Psi bez podsady nelínají a jejich srst připomíná spíše vlasy, proto na nic neulpívá tolik prachu a pylu.

Než si pořídíte zvíře, poraďte se svým alergologem. Choďte zvíře nějaký čas navštěvovat, ať se ujistíte, že vám zvíře nezpůsobí zdravotní problémy nebo větší komplikace.

 

 

 

Nahoru