Ouklej obecná alias alburnus alburnus je typickou rybou našich řek, čilou štíhlou rybičkou žijící těsně pod hladinou a jako Rákosníček zvědavou, co se kde na hladině šustne.
Má velká svrchní ústa, rovný tmavošedý hřbet a stříbrné boky, světlé dlouhé ostře zakončené ploutve a dlouhou ploutev řitní, snadno uvolnitelné drobné šupinky.
Ouklej sbírá potravu z hladiny a horních vrstev vody, její jídelníček je tak tvořen převážně hmyzem a planktonem, případně jikrami a plůdkem jiných ryb.
Žije v početných hejnech a zpravidla nedlouho. Jen málokterá se dožije více než šesti let, přičemž pohlavně dospívá v roce třetím. Tře se zpravidla v květnu až červnu, své jikry ukládá na ponořené rostliny nebo kamenité dno, a protože se třou nejprve starší kusy, může trvat i několik dní, než se dostane i na ty nejmenší. Tření je pak i obdobím, kdy ouklej při tahu ztrácí plachost a stává se tak ve velkém obětí rybích predátorů, jejichž důležitou složkou potravy je však všeobecně po celý rok.
Aby také ne, když tato rybka dosahuje v průměru jen deseti až dvaceti centimetrů a jen v rekordním případě něco málo přes čtvrt metru a hmotnosti obvykle jen v řádu desítek gramů, což je pro leckoho z vodní říše ideálním soustem. Vždyť kousky nad dvacet centimetrů se najdou nejspíše jen ve vodních přehradách, kde jsou pro tyto nejideálnější životní podmínky.
A tak jsou oukleje považovány za vskutku významnou součást rybí říše. Ovšem těžko jim je závidět jejich význam, spočívající jen v tom, že jsou potravou pro jiné, dravé ryby.