Free songs
Domů / Ptáci / Papoušek Alex
Papoušek Alex

Papoušek Alex

Že se papoušci nedokáží naučit chápat slova? To je bohapustý nesmysl, tihle opeřenci jsou naopak nadmíru inteligentní. Své by o tom mohla vyprávět vědkyně Irene Pepperbergerová, která si každý den povídala s papouškem Alexem.

Ten už byl v Kristových letech a oplýval velkou moudrostí. Věděl, že je šedivý, uměl vyznat lásku svým přátelům a počítal do šesti. Pochopil, co znamená slovo nula, rozlišoval jednotlivé tvary a barvy. Savčí inteligence netřeba, i papoušek se dokáže naučit hodně. Bohužel, v roce 2007 zcela nečekaně zemřel, aniž by snad byl předtím nějak nemocen a doktorce Pepperbergerové zbyly oči pro pláč. Zrovna totiž získala dlouho vytoužený grant, díky němuž mohla zkoumat papouščí inteligenci a dokázat, že i ptáci rozumí lidské řeči a dovedou ji i obratně používat. Ostatní vědci měli svou kolegyni za nemocného blázna, jak by mohl papoušek s mozkem jako oříšek překonat některého savce nebo komunikovat s člověkem? To je nesmysl srovnatelný snad jen s dietním sádlem nebo něčím podobným! Ptáci přece nemyslí, zvířata jsou jiná než člověk…


Alex byl prostě jedinečný, asi jako Caesar ze známého snímku Planeta Opic. Dokonce učil i jiné papoušky, aby správně vyslovovali jednotlivé výrazy a napomínal je, když učební látku nezvládali podle jeho představ, byl totiž poměrně přísným učitelem (ale současně i spravedlivým). Rád mlsal oříšky nebo banán – a když nedostal, co si poručil, byl vzteklý a metal kousky nechtěné dobroty po celém kolegiu vědců v dosahu. Nevrlost však netrvala dlouho, velice rád se učil a poznával nové věci a lidi.

Pokud tedy máte doma papouška nebo i jiné zvíře, mějte se před ním na pozoru. Nikdy nevíte, kdy Vám bude rozumět – takže pokud mu zrovna hubujete, buďte trochu ohleduplní!

Nahoru