Free songs
Domů / Novinky / Ouklejka pruhovaná
Ouklejka pruhovaná

Ouklejka pruhovaná

Ouklejka pruhovaná, malá rybka dorůstající osmi až třinácti, výjimečně patnácti centimetrů a šesti až dvaceti, výjimečně čtyřiceti gramů, se vyznačuje dlouhou řitní ploutví, dvojitě lemovanou postranní čárou s pigmentovými skvrnami po obou stranách a na rozdíl od jí příbuzné oukleje, o níž už tu byla řeč, barevnějším a méně protáhlým tělem. Na jejím těle převládá nažloutlá, nahnědlá a zelenavá barva, spodní ploutve jsou naoranžovělé. Ústa mají horní postavení.

U nás se vyskytuje ostrůvkovitě leckde v dunajském a labském povodí, hlavně v mělkých úsecích proudících řek s tvrdým dnem a čistou vodou ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na severní Moravě.

Může se však vyskytovat i ve stojatých vodách, zásadně však musí jít o vodu čistou a dostatečně okysličenou, kteréžto nároky zapříčinily její značný úbytek ve srovnání s minulostí. S oblibou se pohybuje u hladiny mělkých úseků řek, kde tvoří menší hejna a živí se spíše detritem a organismy žijícími při dně než do vody napadaným suchozemským hmyzem.

Zjara baští ve větší míře řasy, ve vrcholné sezóně spíše hmyz a jeho larvy. Díky tomu, že pomalu roste, má na potravu minimální nároky a dokáže přečkat i tam, kde je pro jiné druhy ryb obživy nedostatek.

Dožívá se leckdy jen pěti, málokdy až sedmi let věku, pohlavně dospívá už ve druhém nebo třetím roce, kdy se mezi dubnem a červnem vytírá v mělkých prudkých proudech s tvrdým štěrkovitým dnem. Jikernačka mívá obvykle od tří do osmi tisíc jiker.
Pro lidi nemá ouklejka pruhovaná žádný praktický význam, slouží však jako potrava rybích predátorů.
Je zákonem chráněná.

Nahoru