Exotické druhy ovoce a zeleniny zdobí velkou většinu užitkových i okrasných zahrad. Poněkud netradičně však na zahradě stále ještě působí exotické druhy ptactva. Některé druhy jsou schopné venku dokonce i přezimovat. Nebojte se proto na zahradu umístit voliéru a dopřát svým svěřencům trochu čerstvého vzduchu.
Trochu netradiční dekorace
Barevné variace některých exotických ptáků mohou v zahradě působit poněkud exoticky. Aby vám ale exotika vydržela co nejdéle, je potřeba se o opeřence odpovídajícím způsobem starat. Především jim připravte místo pro jejich život. Venkovní voliéry nebo klece na ptáky by měly být samozřejmým vybavením každého chovatele. Poskytnout by měly dostatek prostoru pro život, ale také pro případné zahnízdění a rozmnožování. Voliéru s případným chovným domkem stavte tak, aby poskytovala dostatečné útočiště před sněhem a větrem a nebyl v ní průvan. Doporučuje se také pevné zastřešení, které funguje jako prevence proti různým nemocem, které mohou být přenášeny trusem divoce žijících ptáků. Proti nim je ostatně vhodné instalovat plašiče ptáků, které zajistí vašim svěřencům klid.
Kteří ptáci se hodí k zahradnímu chovu?
Celoročně lze venku chovat například zebřičky. Ty zvládnou přezimovat v hnízdech, kde se zahřívají jedna o druhou. Chcete-li je tedy chovat venku, pořiďte si minimálně pár anebo rovnou několik exemplářů. Venku lze chovat také andulky mnoha barev. I u nich platí, že by měly být chovány ve skupinách, pokud chcete, aby zdárně přežily zimu venku. Mezi nejoblíbenější drobné exotické ptáky pro začínající chovatele patří kanáři. Ty můžete chovat i s jinými druhy ptáků včetně těch divoce žijících. V zahradní voliéře klidně mohou najít útočiště i zvonci zelení, čečetky anebo čížci. Chcete-li je však odradit od volání divočiny, které by mohlo nastat po návštěvě jejich volně žijících soukmenovců, nainstalujte si do blízkosti voliéry plašič ptáků.
Pravidla pro chov ptáků na zahradě
Ve voliéře myslete na to, že ptáci budou potřebovat koutek chráněný před deštěm a větrem. Také byste pohromadě neměli chovat více samců, mohli by mezi sebou začít soupeřit. Ideální je chovat ve skupině vždy větší počet samic a jednoho samce. V zimě zajistěte ptákům také přístup k teplé vodě a krmení, ideálně ve vyhřívané vnitřní místnosti, do které se dostanou dostatečně velkým průletovým otvorem. Budete-li voliéru izolovat například polystyrenem, dejte pozor, aby se k němu ptáci nedostali. Mohli by jej začít ozobávat, což by jejich trávení příliš dobře neudělalo.