Free songs
Domů / Novinky / Piskoř pruhovaný
Piskoř pruhovaný

Piskoř pruhovaný

Piskoř pruhovaný je dnes už velice vzácná ryba, která dříve žila ve většině níže položených oblastí našeho státu v mělkých stojatých vodách a říčních ramenech. Dnes už se v Čechách vyskytuje jen místy a především na východě státu, mimo výše zmíněná místa i v chovných rybnících a jejich stokách.

Piskoř má nejednu zvláštnost, jíž se liší od ostatních ryb. Kupříkladu se odlišuje střevním dýcháním neboli vstřebáváním vzdušného kyslíku sliznicí střeva, které mu umožňuje přežít i ve vysychajících vodách s častým nedostatkem kyslíku, kde si ryba s pouhými žábrami nevystačí. Dále je citlivý na změny atmosférického tlaku a dochází-li k jeho změnám, vyplouvá tento k hladině a čile se pohybuje, pročež byl v minulosti využíván i v domácnostech jako jakýsi přírodní barometr.

Piskoř je nezaměnitelný i vzhledově. Má dlouhé, štíhlé a ze stran zploštělé tělo pokryté jemnými šupinkami, s rovnoběžnými světlými a tmavými pruhy od hnědavé po nazelenalou barvu. Na hlavě je kolem ústního otvoru deset vousků, kterýžto počet nemá žádná jiná z našich ryb. Tělo je zakončeno kulatou ocasní ploutví, i ostatní ploutve jsou zakulacené a vcelku drobné. Dorůstá v průměru patnácti až pětdvaceti centimetrů, ojediněle až centimetrů pětatřiceti, vážívá od pětadvaceti až do dvou set gramů.

O piskořím životě, jenž trvá kolem nějakých deseti let, se toho příliš neví. Zdržuje se většinou u dna mělkých vod, k hladině pak vyplouvá, jak zmíněno, hlavně při návalech aktivity před prudkými změnami počasí a případně i při získávání vzduchu pro své střevní dýchání. Aktivní je spíše za šera, během dne je pak spíše u dna, nejednou zahrabaný do usazenin. Živí se nejspíše tvory žijícími u dna a detritem, detailnější výzkum však dosud proveden nebyl.

Tření probíhá v dubnu až červnu v závislosti na teplotě, jikry, jejichž počet kolísá od pěti do pětatřiceti tisíc, jsou lepeny na vodní rostliny.
Co se piskořova významu týká, je tento hlavně potravou dravých ryb, hlavně štik a sumců, především tam, kde pro nedostatek kyslíku není hojnost ryb kaprovitých. Dřív se používal i jako nástražní rybka, dnes je však již chráněným živočichem. Na otevřených vodách většího významu nemá.

Nahoru