Free songs
Domů / Novinky / Plotice obecná
Plotice obecná

Plotice obecná

Plotice obecná alias rutilus rutilus je naše zřejmě nejběžnější ryba střední velikosti, která přežije ve všech typech vod vyjma nejprudších horských řek. Patří do rodiny takzvaných ryb bílých.

Její tělo je stříbřitě zbarvené, zploštělé ze stran, s tmavšími ploutvemi a hřbetem, ústa ani malá, ani velká. Pohlédnete-li jí pak do očí, zjistíte do červena zabarvenou oční duhovku.

Vyskytuje se ve velikosti obvykle patnácti až třiceti centimetrů, zpravidla nepřeroste přes centimetrů čtyřicet, půlmetrová už je rekordmanem, hmotnostně bývá vesměs od deseti deka do půl kila a jen zřídka přes půldruhého kilogramu. Dožívá se až osmnácti let.

Žije se svými soukmenovci přibližně stejné velikosti ve velkých hejnech s až stovkami příslušníků a celoročně se pídí po něčem k snědku, čímž se stala mezi sportovními rybáři vcelku oblíbenou, protože bere každou chvíli, ovšem dostat ji je docela kumšt. Mladé se živí především planktonem, ty větší zblajznou ale vše, na co přijdou, od rostlin přes drobné živočichy až po různé zbytky.

Když to pak na ně, podle podmínek ve dvou letech či později, přijde, třou se zpravidla v místech ležících proti proudu nejlépe ve vodním rostlinstvu a mívají od dvaceti do sta tisíc jiker a ty velké snad i mnohem více. Přičemž se nejednou třou v přítomnosti ostatních kaprovitých ryb a může tak dojít i ke křížení s jinými druhy, zejména s cejny nebo perlíny.

Mne pak při rybaření za dávných časů mohl z těchto nejednou trefit šlak. Prostě proto, že oďobaly nástrahu, aniž by byly ochotné vzít háček do huby, a pokud už se pak nějaká chytila, jíst se stejně nedala, protože maso bylo samá kůstka.

Nahoru