Free songs
Domů / Novinky / Sekavec podunajský
Sekavec podunajský

Sekavec podunajský

Sekavec podunajský je malá rybka žijící převážně skrytě, trávící dny zahrabaná v usazeninách a ožívající v noci, pročež je těžké přítomnost této vůbec zjistit a něco více se o ní dozvědět.

Žije v tekoucích vodách s nepříliš silným proudem, často i jen malých potocích s písčitým nebo hlinitým dnem, aktivní bývá zhruba od března do listopadu a zimu přečkává zahrabán ve dně. Podobně svému příbuznému piskořovi dokáže dýchat i atmosférický kyslík pomocí bohatě prokrvené sliznice střeva.

Pozná se hlavně podle šesti drobných vousků kolem drobné tlamy, nažloutlého nebo okrového vcelku plochého jen zřídkakdy více než jedenácticentimetrového a desetigramového těla posetého většími hnědými a drobnými dalšími skvrnami na hlavě a na hřbetě, s nepříliš velkými a jen trochu zaoblenými ploutvemi a s tmavou skvrnou nahoře v bázi řitní ploutve.

Živí se drobnými živočichy, detritem nebo řasami o rozměru zpravidla do jednoho milimetru, které nasává spolu s bahnem a pískem, jež pak vyvrhuje zpod žaberních víček, zatímco stravitelné součásti polyká obalené hlenem.

Pohlavně dospívá už ve druhém roce svého obvykle nanejvýš čtyřletého života a tře se v dubnu až červnu, nejspíše ve více dávkách. Jikry, jichž mívá jikernačka vesměs méně než tisíc, jsou nalepovány na vodní rostliny, přičemž se minimálně některé ze samic dokáží takto rozmnožovat i bez oplodnění jiker samcem, snad i proto bývá samců v populaci vždy méně než samic.

Sekavci v přírodě neplní nikterak významnou úlohu. Slouží hlavně jako potrava skrytě žijících dravců typu úhoř a mník, případně jako indikátor kvality vody.
Dnes jsou na seznamu ohrožených druhů živočichů.

Nahoru