Free songs
Domů / Novinky / Slunečnice pestrá
Slunečnice pestrá

Slunečnice pestrá

Bude-li vám někdo někdy tvrdit, že ulovil ve vodě slunečnici, nevolejte na něho hned sanitku, neupozorňujte lékaře specializované na hlavy. Protože slunečnice není jenom květina. Je to i hezká drobná rybka importovaná do Evropy ze Severní Ameriky, která byla do Čech zavlečena zřejmě roku 1929 s plůdkem kapra z území bývalé Jugoslávie.

Má ráda čistou a teplou stojatou vodu s vodním rostlinstvem, kupříkladu zátopové oblasti, ojediněle se může objevit kdekoliv, zejména ve středním Polabí, v jihočeských rybníkářských oblastech a ve spodních úsecích Moravy a Dyje. Je-li někde hojnější, tvoří hlavně mladší kusy hejna, starší ryby pak jen malé skupinky.

Slunečnice má vysoké ploché tělo a jen jedinou velkou hřbetní ploutev, která má v přední polovině ostny přeměněné v ostré trny, zatímco v zadní části se tyto větví a jsou měkké. Trny jsou pak i v břišních ploutvích a v ploutvi řitní. Zbarvena je pestře, na namodralém podkladu je řada tmavých skvrn splývajících někdy  v pruhy, břicho je nažloutlé, na zadním výběžku skřelové kosti je výrazná kulatá skvrna. Barevnost v průběhu roku kolísá, nejpestřejším je zbarvení v době tření.
Slunečnice dorůstá většinou jen deseti až patnácti centimetrů, v cizině vzácně až třiceti, hmotnost bývá od třiceti do stopadesáti gramů, maximum kolem půl kilogramu. Roste pomalu a umírá mladá, u nás už řádově v šesti letech, v Americe kolem deseti.

Pohlavně dospívá v roce až dvou letech, u nás se tře hlavně v květnu a červnu a jikernačka mívá pět set až pět tisíc jiker. Samec staví na prosluněné mělčině hnízdo ve formě mělké vyhloubené jamky, do níž dopraví kousky vodní vegetace, a následuje promiskuitní chování, kdy každá samice má několik amantů a naopak jeden sameček může mít v hnízdě jikry i několika samic. Plůdek se líhne po několika dnech a samec jej hlídá v hnízdě až jedenáct dní, přičemž jeví-li plůdek snahu opustit hnízdo předčasně, je samcem v tlamě odnesen zpět. A takový samec je i notně agresivní a při hlídání hnízda se klidně vrhne na jakoukoliv jinou rybu bez ohledu na velikost.

Slunečnice je aktivní hlavně ve dne, živí se planktonem, hmyzem a jeho larvami a korýši.

Nahoru