Free songs
Domů / Doporučujeme / Jak na správný výběr krmiva pro králíky
Jak na správný výběr krmiva pro králíky

Jak na správný výběr krmiva pro králíky

Ať už jste prvním majitelem králíka nebo zkušeným nadšencem, poskytnout svému chlupatému příteli vyváženou a výživnou stravu je nezbytné pro jeho celkové zdraví a pohodu. Jedním z nejdůležitějších aspektů péče o králíka je tedy výběr správného krmiva.

Pochopení nutričních potřeb králíka

Králíci jsou býložravci a mají jedinečné požadavky na stravu. Jejich jídelníček by měl sestávat především z kvalitního sena, čerstvé zeleniny, omezeného množství granulí a vysoce kvalitního doplňkového krmiva pro králíky. Pochopení těchto základních složek stravy králíků vám pomůže zajistit, aby dostávali správnou výživu.

Seno jako primární složka potravy

Čerstvé seno by mělo být primární složkou potravy vašeho králíka. Poskytuje jim totiž potřebnou vlákninu, která napomáhá trávení a udržuje optimální zdraví zubů. Pokud by váš králík neměl dostatečný přísun vlákniny, mohl by se značně narušit jeho trávicí cyklus. Vysoce kvalitní seno je tedy naprosto nezbytné pro zajištění dobrých životních podmínek vašeho králíka.

Čerstvá zelenina pro vyvážený králičí jídelníček

Čerstvá zelenina je zásadní pro vyváženou králičí stravu. Nabízí totiž další důležité živiny a hydrataci. Denně lze králíkům nabízet různé druhy listové zeleniny, jako je kapusta, římský salát, špenát nebo třeba koriandr. Novou zeleninu ale zavádějte postupně, abyste se vyhnuli zažívacím problémům.

Kvalitní králičí granule pouze v omezeném množství

Na trhu najdete také kvalitní granule speciálně určené pro králíky. Ty by měly mít vysoký obsah vlákniny a nízký obsah sacharidů a bílkovin. Granule mohou doplnit seno a zeleninovou část jejich stravy, ale měly by tvořit maximálně 5 % jejich celkové stravy.

Zdravé doplňkové krmivo pro králíky

Kromě běžné stravy máte možnost svému králíkovi doplnit výživu o specializovaná doplňková krmiva jako jsou zeleninové směsi, multivitaminové tyčinky, bylinky nebo třeba velice oblíbené hrachové vločky. Zahrnutím těchto doplňkových potravin do stravy vašeho králíka můžete účinně splnit jeho nutriční požadavky.

Pokud si však nevíte rady s výběrem, podívejte se do internetového obchodu Zooroyal.cz, kde najdete zajímavou nabídku vysoce kvalitního krmiva pro králíky.

Nezapomeňte na dostatečný přísun vody

Váš králík by měl mít nepřetržitý přísun čerstvé a čisté vody. Měla by být snadno dostupná například prostřednictvím misek a krmítek. V letních měsících je pak nezbytné věnovat zvýšenou pozornost tomu, aby voda zůstala bez obsahu řas, v zimě je zas důležité zabránit zamrznutí vody.

Pokud se rozhodnete používat závěsné napáječky, měli byste neustále kontrolovat, zda mají králíci přístup k vodě a zda není ucpaná tryska napáječky.

Stojí za zmínku, že králíci, kteří konzumují značné množství listové zeleniny, budou potřebovat méně vody ve srovnání s králíky, kteří jsou primárně krmeni senem nebo granulemi.

Zdroj náhledového obrázku: Kaewmanee jiangsihui / Shutterstock.com

Nahoru