Jelec tloušť je v našich řekách a potocích vcelku běžný, objevit se ale může i ve vodách stojatých. Chybí snad jenom v horských pstruhových potocích anebo v mimořádně zabahněných tůních. Častý je třeba na Berounce, v Sázavě, Lužnici, Otavě, na některých úsecích Labe a leckde jinde, kde se zdržuje v proudech i v klidné vodě nad jezy, poblíž břehů nebo v prohlubních dna v proudu.
Tloušti tvoří hejna, v nichž v létě táhnou vodními toky; čím menší exempláře, tím jsou hejna větší, nejstarší kusy, jimž se přisuzuje i více než dvacetiletý věk, pak žijí samotářsky.
Tloušti mají válcovité protáhlé tělo pokryté okrouhlými šupinami tvořícími síťový vzor, s velkými okrouhlými ústy bez vousků uprostřed hlavy, se zakulacenými ploutvemi, z nichž řitní a břišní jsou červené a ocasní černá. Dorůstají v průměru pětadvaceti až pětačtyřiceti centimetrů a tří set gramů až kilogramu, rekordmani jsou však i více než pětasedmdesáticentimetroví a pětikiloví. Rychleji rostou samice a ryby z vod bohatých na potravu.
Co se potravy týká, žerou tloušti vyjma největších mrazů celoročně veškerou dostupnou rostlinnou i živočišnou potravu ze dna i z hladiny, ať už se jedná o larvy vodního hmyzu, jiné vodní bezobratlé, suchozemský hmyz i drobnější ryby a raky, plus všechno, co do vody spláchnou povodně, od žížal přes slimáky až po myši, z rostlin pak konzumují hlavně řasy, listy rostlin a prakticky všechny do vody spadané plody. Mají vynikající chuťové buňky, skvěle reagují na krmení, avšak snadno krmené místo opouštějí, pokud jsou vyrušeni a dlouho se pak skrývají. A vyrušeni bývají snadno, neboť dobře vidí a jsou citliví na hluk.
Pohlavně dospívají většinou ve třetím roce života, v chladných oblastech později, rozmnožují se v hejnech v i velmi mělkých proudech, jikry jsou uvolňovány dvakrát až čtyřikrát, poprvé zpravidla v květnu, jikernačka vytvoří ročně většinou třicet, někdy ale i přes sto tisíc jiker. Samci mají v době tření třecí vyrážku.
Pro svou všežravost a celoroční aktivitu jsou tloušti ceněni sportovními rybáři.