Free songs
Domů / Kočky / Může váš domácí mazlíček dostat chřipku?
Může váš domácí mazlíček dostat chřipku?

Může váš domácí mazlíček dostat chřipku?

V chladném zimním se všemožně bráníme chřipce a nachlazení, zejména u dětí a starších lidí. Mnoho lidí využívá možnost očkování proti chřipce. I tak se vám často rýma s kašlem nevyhne a většina lidí se začne ptát, zda kromě ostatních členů rodiny, může nachlazení od vás chytit i váš pes nebo kočka. Je to velice zajímavá otázka a odpověď na ní není úplně tak jasná.

Psi a kočky mají vlastní nemoci

Psi a kočky dostávají své vlastní respirační onemocnění se stejným typem klinických příznaků, jako je kašel, rýma, malá chuť k jídlu a letargie. Na tyto příznaky existují vakcíny, které má běžný zvěrolékař ve své ordinaci vždy k dispozici.

Viry typu A

Respirační onemocnění, které mají psi a kočky nejsou viry chřipky typu A. Přesto studie ukázaly přítomnost chřipkových virů typu A v jejich krvi. Na druhou stranu i bez hollywoodských filmů je všeobecně známo, že hlavní epidemii chřipky v roce 2009 H5N1, způsobil prasečí vir. Každý ví, že chřipkový virus libovolně „skáče“ z hostitele na hostitele a pokud přeskočí na hostitele jiného druhu, vůbec mu to nevadí a adaptuje se. Ve skutečnosti jeden z obou kmenů, které postihují zejména psy H3N8, původně začal u koní. V roce 2015 začalo ohnisko nákazy psího viru chřipky H3N2 v Chicagu a Midwestu v USA.

Může chytit zvíře chřipku od vás?

Že byste někdy předali chřipku svému mazlíčkovi, je velice nepravděpodobné, ale ne nemožné. Nikde také není zaznamenáno, že chytil člověk virus od svého mazlíčka.

Například v Kanadě byla do nedávna psí chřipka úplně neznámá, dokud si dva Kanaďané nepřivezli dva osí mazlíčky z Jižní Koree dva psi, kterým byla po čase diagnostikován vir H3N2. Se stále větší a lepší mobilitou našeho globálního světa a touhou lidí vozit si psy i z cizích zemí, je otázku času, kdy se virus objeví i v ostatních zemích. Toto riziko vede k tomu, že se zpřísní opatření k převozu zvířat.

 

Nahoru