Free songs
Domů / Doporučujeme / Touží se vaše dítě o někoho starat? Pořiďte mu poníka!
Touží se vaše dítě o někoho starat? Pořiďte mu poníka!

Touží se vaše dítě o někoho starat? Pořiďte mu poníka!

Možná je vám to povědomé z amerických filmů, kdy rozmazlené dítě si na svém bohatém otci vydupe poníka. Mít poníka není však jen privilegiem bohatých dětí. Pokud máte velký pozemek a prostor k jeho zimnímu ustájení, můžete i vy splnit sen svému dítku. Dítě tak získá skvělého kamaráda, naučí se zodpovědnosti a třeba konečně zahodí tablet nebo vstane od počítače.

Neunáhlete výběr

Stejně jako koní i poníků existuje mnoho druhů a ne všechny jsou vhodné k dětem. Představíme vám ty nejvhodnější a jistě je budete chtít všechny.

Mérenský kůň (arièžský poník)

Poník, velmi oblíbený v Americe, je nekofliktní a klidné zvíře. Nevadí jim sníh a mráz, ale nesnáší vedra. Jsou sytě černí a v kohoutku měří 135 – 150 cm. Cena se pohybuje kolem 150 000 Kč.

Connemarský pony

Irský poník je velmi učenlivý a inteligentní. Rád skáče a je velmi poddajný. Chová se v různých barvách a dosahuje v kohoutku výšky 135 – 145 cm.

Dartmoorský pony

Tento poník děti miluje a oni jeho. Je oblíbený pro svou milou a laskavou povahu. Je šedý nebo hnědý a měří 125 – 135 cm. Jeho cena se pohybuje kolem 10 000 Kč.

Co byste měli o ponících vědět?

Poníci jsou všeobecně klidnější než koně, ale oni potřebují dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Nicméně vyžadují méně cvičení než koně. Poníci jsou méně agresivní než koně, ale i tak buďte opatrní při jeho seznamování s novými lidmi nebo novými situacemi. Něco dobrého na zub ho jistě uklidní. Jakmile však mají lásku, kterou si zaslouží, jsou skvělými společníky.

Poníci se živí různými rostlinkami, keři a větvičkami. V zimě ho krmte senem, občas mu můžete dát tvrdé pečivo a mrkev, ale jen málo. Jeho stravu doplňte o minerální liz – sůl.

Poník se v průměru dožívá 25 – 30 let. Samice mívají zpravidla jedno hříbě a nosí ho 11 měsíců.

Pořiďte si poníka vždy od renomovaného chovatele. Mějte se na pozoru před levnými nabídkami.

Jak poníka ustájit?

Poník patří mezi stádová zvířata, proto mu největší radost uděláte, pokud si pořídíte dva. Poníci potřebují výběh a v něm přístřešek, kde se schovají před horkem nebo deštěm. Proto nečekejte, že budou spokojení na malé zahradě u rodinného domu.

Poníky je třeba občas hřebelcovat, zejména na jaře a starat se o jejich kopyta.

Stejně jako jiná zvířata, která se chovají doma, bude občas i poník potřebovat veterináře. Než se rozhodnete poníka pořídit, informujte se u veterináře i chovatele, co jeho chov obnáší. Na druhou stranu mějte na paměti, že vám poník vaši péči i starost oplatí.

 

 

 

Nahoru