Free songs
Domů / Kočky / Normální stárnutí a očekávané změny u starších koček
Normální stárnutí a očekávané změny u starších koček

Normální stárnutí a očekávané změny u starších koček

Očekáváme, že se v těle zvířete objeví určité změny, jak zvíře stárne. Tyto změny nemusí být u každého živočišného druhu stejné. U některých zvířat (např. psí plemena) jsou běžné změny srdce, zatímco u jiných zvířat (kočky) mohou být ledviny jedním z prvních orgánů, které vykazují známky stárnutí. Můžeme pomoci starším zvířatům přizpůsobit se těmto změnám různými způsoby: včasná diagnostika problémů, používání vhodných léků a doplňků, úprava kočičího prostředí a změna způsobu interakce s našimi staršími přáteli.

Změna výživy

Jak stárnou psi, jejich metabolismus se mění a jejich potřeba kalorií klesá. Totéž NENÍ u koček. Jejich energetické potřeby zůstávají po celou dospělost v podstatě stejné. Obezita je jedním z hlavních zdravotních problémů koček středního věku, ale starší kočky ztratí část tuku. Některé studie ukázaly, že starší kočky netráví, a tak absorbují tuk, stejně jako mladší kočky. To znamená, že starší kočky mohou potřebovat spotřebovat více tuku, který je lépe stravitelný, aby získal stejné množství energie. Budete muset sledovat hmotnost a tělesnou kondici své kočky a podle toho přizpůsobit svou stravu.

Snížená pohyblivost a artritida

Artritida se může vyskytnout u starších koček, zejména u koček, které měly zraněné klouby dříve v životě. Stejně jako u lidí, může artritida u koček způsobovat pouze mírnou ztuhlost nebo může úplně oslabit. Kočky mohou mít potíže se skokem nebo chodit po schodech nahoru a dolů.

Chondroitin a glukosamin mohou být prospěšné pro podporu zdravých kloubů. Kočky mají zřetelnou citlivost na mnoho protizánětlivých léků, jako je aspirin a acetaminofen. NEPOUŽÍVEJTE kočce protizánětlivé léky ani léky na úlevu od bolesti, pokud to nepředepisuje váš veterinární lékař; pokud je to předepsáno, postupujte velmi pečlivě podle pokynů pro dávkování.

Stejně jako u svalů u lidí (pokud je nepoužíváte, ztratíte je), starší kočky mají tendenci ztrácet svalovou hmotu. To jim může ztěžovat pohyb, takže se pohybují méně atd. A začíná začarovaný cyklus. Cvičení pro starší kočku je důležité pro zdraví svalů, srdce, zažívacího ústrojí a postojů. Starší kočky stále mají značnou zvědavost, takže prázdné krabice a tašky se otočily po stranách, „kočičí videa“ a pomalejší hračky je mohou lákat.

Kočky, které mají sníženou pohyblivost nebo bolest při pohybu, mohou pomoci bedny s podestýlkou ​​a postelemi pro kočky. Ujistěte se, že krabice s odpadky a misky s jídlem a vodou jsou na stejné úrovni domu, kde většina koček tráví většinu času.

Nahoru