Free songs
Domů / Novinky / Aguti zlatý
Aguti zlatý

Aguti zlatý

Aguti zlatý je hlodavec z čeledi agutiovití, žijící ve střední a jižní Brazílii, Paraguay a na severu Argentiny, v nejrůznějších typech krajiny, od savany až po husté a vlhké tropické deštné pralesy.

Bývá cca čtyřicet až šedesát centimetrů dlouhý a jeden až tři kilogramy vážící, s téměř zakrnělým půldruhého centimetru dlouhým ocasem. Samice bývá trochu větší než samec. Má hnědou srst někdy se žlutavým nádechem na spodní straně těla.

Na předních nohou má pět prstů, na zadních ale jen tři, některé z drápů na nich vypadají jako kopýtka. Dobře běhá, skáče a hrabe.
Žije v párech nebo malých rodinných skupinách v norách pod stromy nebo v březích vodních toků, pohybujíce se na několik hektarů velkém území. Přes den je aktivní, někdy jej lze ale pozorovat i za jasných nocí.

Při hledání potravy je ostražitý, často stoupá na zadní končetiny a rozhlíží se. Živí se kořínky, listím, plody a částmi rostlin, smlsne si ale i na hmyzu nebo malých bezobratlých.

Po čtyřměsíční březosti, k níž může dojít i dvakrát ročně, se rodí jedno až dvě mláďata pokrytá srstí, jež vidí a čile se pohybují již krátce po narození. Ač jsou mláďata kojena asi tři měsíce, již za několik dní po narození přijímají pevnou stravu, tedy semena, plody a různé rostliny, matku pak opouštějí zhruba ve dvaceti týdnech života.

Nahoru