Free songs
Domů / Ptáci / Andulka
Andulka

Andulka

Andulka, papoušek z čeledi papouškovitých, jež patří mezi nejoblíbenější papoušky ze všech, dorůstá až dvaceti centimetrů a váhy do třiceti gramů.

Na svobodě žije v dvaceti- až stočlenných hejnech, dožívá se sedmi let na svobodě a až patnácti let v zajetí. Je tvorem krotkým a inteligentním, dokáže napodobovat hlas a naučit se opakovat až sto slov. Proto je dosti rozšířena v lidských domácnostech.
Volně žije v Austrálii, kde se živí semeny trav a bylinami dosažitelnými ze země, a dokáže vydržet překvapivě dlouho bez pití vody, protože omezuje její ztráty. Vodu čerpá z konzumovaných semen a dokáže tak bez pití vydržet i měsíc. Přesto však v době sucha mnohé andulky zahynou, stejně jako se mnohé utopí ve chvíli, kdy hejno nalezne větší zdroj vody a vypukne strkanice.

Divoká forma andulek má vždy zelenou barvu, ostatní andulky se pak vyskytují v mnoha barevných mutacích, kupříkladu fialové, modré, bílé, šedé či žluté.
Andulky jsou schopné se rychle rozmnožovat. Mívají tři až osm vajec, z nichž se po osmnácti dnech inkubace líhnou mláďata. Andulky mohou mít potomstvo již ve třech měsících věku a za dobu dešťů stihnou hnízdit i třikrát.

Samička po vylíhnutí krmí přednostně nejslabší a nejmenší mláďata, proto je velká šance, že přežijí všechna mláďata a nejen ta nejsilnější. Vyhynutí tohoto druhu tak nehrozí.

Nahoru