Free songs
Domů / Zajímavosti / Jak velký byl tučňák kolosální a kolik srdcí má chobotnice? Fakta, která vás jistě překvapí
Jak velký byl tučňák kolosální a kolik srdcí má chobotnice? Fakta, která vás jistě překvapí

Jak velký byl tučňák kolosální a kolik srdcí má chobotnice? Fakta, která vás jistě překvapí

Země je domovem více než milionu známých živočišných druhů, z nichž každý představuje starobylý svazek biologických zajímavostí. Většina těchto náhodných poznatků se postupem času ztrácí a my můžeme jen spekulovat o různých zajímavostech. Jaká jsou ta nejzajímavější fakta, které jste určitě netušili?

Lední medvědi mají černou kůži

Lední medvědi mají černou kůži pod svým bílým kožichem z několika důvodů, které souvisí s jejich přizpůsobením se extrémním podmínkám v arktickém prostředí. Černá kůže je dobře známá tím, že absorbuje sluneční světlo a přeměňuje ho na teplo. I když v arktickém prostředí není mnoho slunečního světla, lední medvědi jsou schopni využívat jakékoli dostupné světlo k získání dodatečného tepla prostřednictvím své černé kůže.

Proč mají lední medvědi bílý kožich?

I když lední medvědi jsou velcí a silní predátoři, mohou někdy potřebovat krytí před jinými nebezpečnými zvířaty, jako jsou velryby nebo ostatní predátoři. Bílý kožich jim pomáhá splynout se svým okolím a stát se méně viditelnými.

Chobotnice mají 3 srdce

Chobotnice mají tři srdce, kvůli krevnímu oběhu a dýchání. Tato anatomická vlastnost je jedinečná pro chobotnice a jiné hlavonožce, jako jsou sépie a vzácnější druhy hlavonožců.

Hlavní srdce: Toto srdce pumpuje krev do těla chobotnice. Krev je zpravidla bohatá na kyslík, který byl získán dýcháním, a takto obohacená krev je rozeslána do různých částí těla, aby poskytovala energii pro orgány a tkáně.

Dvě vedlejší srdce: Tyto dvě srdce jsou umístěna v blízkosti žaber, které slouží k dýchání. Každé vedlejší srdce pumpuje krev specificky do jedné z žaber. Funkcí těchto srdcí je pomáhat hlavnímu srdci v pumpování krevní plazmy skrze žábry, kde se krev obohacuje o kyslík a zbavuje se oxidu uhličitého.

Hlodavci neumí zvracet

Hlodavci, včetně veverek, myší a krys, jsou fyziologicky nezvládnutí zvracet. Tato neschopnost zvracet je důsledkem několika anatomických a fyziologických vlastností, které omezují zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu a ústní dutiny.

Silný dolní jícnový svěrač: U hlodavců je dolní jícnový svěrač obzvlášť silný, co zabraňuje tomu, aby se žaludeční obsah dostal zpět do jícnu.

Kout jícnu a žaludku: U hlodavců je spojení mezi jícnem a žaludkem pod úhlem, který také brání refluxu žaludečního obsahu zpět do jícnu.

Nízká kyselost žaludečního obsahu: Hlodavci mají také tendenci mít méně kyselý žaludeční obsah ve srovnání s jinými druhy, což snižuje riziko poškození jícnu v případě refluxu.

I když neschopnost zvracet má své výhody, například ochranu jícnu před poškozením kyselým obsahem žaludku, může to také představovat problém, pokud hlodavec pozře toxickou látku, protože tuto látku nemůže vyvracet.

Vyhynulý tučňák kolosální byl stejně vysoký jako LeBron James

Tučňák kolosální byl druh prehistorického tučňáka, který žil v období eocénu před asi 37 až 34 miliony let. Tento druh byl jedním z největších tučňáků, kteří kdy existovali, a byl výrazně větší než jakýkoli současný druh tučňáka.

Délka tučňáka kolosálního byla odhadována na základě fragmentárních fosilií, které byly nalezeny na Antarktidě. Odhady naznačují, že tento druh mohl být vysoký až 2 metry a vážit až 115 kg. To je značně větší než současný císařský tučňák, který je největším žijícím druhem tučňáka a měří přibližně 1,2 metru a váží kolem 40 kg.

Divocí delfíni se navzájem oslovují jménem

Delfíni mají velmi vyvinuté schopnosti komunikace a společenského chování, jako je používání specifických akustických signálů, které jsou jedinečné pro jednotlivce. Tyto signály, které jsou často označovány jako pískání, slouží jako individuální identifikátory, podobně jako lidská jména.

Značky delfínů jsou zvyky, které si vytvoří sami a obvykle se objevují krátce po narození. Tyto značky jsou stabilní po celý život a delfíni je používají k oslovení a k identifikaci jednotlivých členů skupiny. Delfíni si vzájemně také imitují značky, aby získali pozornost jednotlivce nebo ukázali, že znovu identifikovali známého jedince.

Zdroj foto: www.freepik.com

Nahoru