Free songs
Domů / Novinky / Plameňáci
Plameňáci

Plameňáci

My plameňáci jsme vodní ptáci s dlouhými ohebnými krky, malou hlavou, téměř do pravého úhlu zahnutým červeným zobákem s černou špičkou schopným cedit vodu a dlouhýma holýma nohama se třemi prsty a plovacími blanami. Máme někdy výšku až půldruhého metru a hmotnost i přes čtyři kilogramy, rozpětí křídel i přes půldruhého metru, a máme silně pneumatizovanou kostru, dobře vidíme, ale skoro nic necítíme.

Naši dědečkové a babičky a všichni další prarodiče bydlívali kdysi u slaných jezer a mělkých pobřežních moří, my už jsme však často zvyklí být i na sladkém, tedy živit se  sladkovodní stravou na vnitrozemských jezerech. Podstatné je, abychom byli hezky v teplíčku, tedy v tropech, subtropech nebo alespoň mírném pásmu, měli dostatek papáníčka, tedy drobných vodních organismů, a klídek při hnízdění. Ovšem najít nás můžete i v „lázních“, tedy i ve vysokých horách v místech s termálními jezery. Straníme se však Austrálie a východní Asie.

Plaveme málokdy, většinou se jen tak couráme po mělčině, abychom si nenamočili peří, při odpočinku postáváme na jedné noze a hlavu ukrýváme pod křídlem. Pokud si chceme popovídat, činíme tak kejháním podobným husímu.
A rozhodneme-li se množit, zaletíme si nejčastěji na nějaký ten romantický ostrov, kde nás moc neobtěžují dravci, a oddáváme se tu hromadné erotice. Žádné intomčo. V zobáku si nanosíme bláto a z něj postavíme hnízdo, do nějž naše drahá polovička snese zpravidla jen jedno vejce, na němž se pak se svým milým měsíc střídá v sezení. Potomek s šedým prachovým chmýřím, rovným zobákem a krátkýma nohama bydlí v hnízdě prvních pět až dvanáct dní, jsa rodiči a případně i bezdětnými hodnými strýčky a tetičkami živen, a poté musí do školky, kde se učí plavat a lovit. Až za měsíc je takový mladík zcela ochmýřený, ve třech až pěti letech dospívá a má před sebou řádově třicet až čtyřicet let života.

Což nám pak vy, lidé, budete možná závidět, je to, že nemáme mnoho nepřátel a sami jsme natolik kamarádi, že se vyskytujeme ve velkých uskupeních. Tedy vyjma příbuzenstva z rodiny plameňáka andského, kterého v Jižní Americe postupně ubývá.

Nahoru