Free songs
Domů / Novinky / Želva nádherná – Pseudemys scripta
Želva nádherná – Pseudemys scripta

Želva nádherná – Pseudemys scripta

Želva nádherná je nejrozšířenější vodní želvičkou v našich teráriích. Zároveň i nejčastěji umírající, protože ještě stále hodně lidí neví, jak ji správně chovat.  Pokud se vám ji podaří i namnožit, můžete si gratulovat k úspěchu, který se nepodaří příliš často.

Želvička je tedy náročná na chov. Ve volné přírodě je ale velmi rozšířená. Především na území USA, Brazílie, Argentiny a Uruguaye, odkud se dováží i k nám do Evropy. Dorůstá až do 28 cm, bohužel díky špatnému způsobu chovu umírá skoro 90% mláďat v teráriích.

Vhodné terárium je o rozměrech 100x50x50 cm. Důležitá je teplota vody 25°C a vzduchu 26-30°C. Bude tedy nutné mírné přitápění v teráriu. U vodních želv je třeba, aby v teráriu bylo z poloviny plochy vody, polovina souše. Takovým se říká akvaterária. Ideální je otvor na vypouštění vody, aby se voda dala snáz měnit. Také je třeba myslet na snadný výstup z vody. Souš vyrobíte z rašeliny a písku – kopec, který se postupně snižuje až do vody. Nejvyšší místo by mělo mít cca 20 cm, aby do něj želvičky mohly klást vajíčka. Celý kopec posypete říčním pískem, pokladete oblázky a kameny, aby se želvičkám snadno vylézalo ven. Rostliny ve vodě plovoucí, na souši Šáchor (Cyperus). Je třeba větrat, aby nevznikala plíseň.

Co k jídlu?

Na pití je třeba čerstvá voda, to je celek jasné a není tím myšlená voda, ve které plavou. Krmit můžete želvičky strouhanou mrkví, salátem,  tvarohem, vařeným vejcem. Protože jsou všežravci, nepohrdnou hovězím masem, žížalami, hmyzem, nítěnkami, rybami… Vhodné je dodávat jim do krmení vitamíny E a Kombisol A + D3 (seženete v lékárnách).

Nahoru